Pod hasłem "Światło" rozpoczynają się w czwartek w Olsztynie tegoroczne Dni Kultury Żydowskiej. W programie są wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych dotyczące m.in. kuchni żydowskiej, koncerty i pokazy filmów. Imprezę - po raz siódmy - organizują Wspólnota Kulturowa Borussia i Stowarzyszenia B'Jachad z Olsztyna.
Jak powiedziała PAP Kornelia Kurowska z "Borussii" tegoroczne hasło Dni Kultury Żydowskiej ma wskazywać na kilka rzeczy. "Przede wszystkim światło jest ważnym symbolem w kulturze i tradycji żydowskiej. Ale też chcemy wskazać, że od niedawna światło rozświetla na nowo Dom Mendelsohna, kluczowe miejsce dla przedwojennych olsztyńskich Żydów, bo tu mieścił się dom przedpogrzebowy. Wyremontowaliśmy go i zyskał nową funkcję - jest miejscem spotkań, wystaw, odbywają się tu koncerty, toczy się tu nowe życie, świeci w tym wnętrzu nowe światło" - powiedziała PAP Kurowska.
Dom Mendelsohna to dawny żydowski dom przedpogrzebowy, który zaprojektował światowej sławy architekt żydowskiego pochodzenia, urodzony w przedwojennym Olsztynie (Allenstein) Erich Mendelsohn. Ponieważ w tym roku mija 60 lat od śmierci Mendelsohna podczas Dni Kultury Żydowskiej będzie można m.in. usłyszeć wykład o mniej znanych realizacjach projektów tego architekta.
"Okazało się, że wykonał on na zlecenie gminy żydowskiej nie tylko dom przedpogrzebowy w Olsztynie ale i innych miastach, np. Tylży. Będzie można też posłuchać o mniej znanych budynkach Mendelsohna zbudowanych na całym świecie" - zapowiedziała Kurowska.
Tradycyjnie już podczas Dni Kultury Żydowskiej odbędą się warsztaty kuchni żydowskiej. Tegoroczną nowością są jednak warsztaty dla dzieci związane z żydowskimi słodkościami. "Poprowadzi je doskonale znający te kwestie Grzegorz Meisel, który sprzedaje swoje wyroby na krakowskim Kazimierzu. Uczestnicy warsztatów będą mogli skosztować tego, co powstanie na warsztatach" - powiedziała Kurowska.
W programie spotkań z żydowską kulturą przewidziano też koncerty i pokazy filmów, czy warsztaty żydowskiej wycinanki dla dzieci. Nauczyciele będą mogli posłuchać, jak przekazywać uczniom wiedzę o wielokulturowości Warmii i Mazur.
Kurowska w rozmowie z PAP przyznała, że "Borussia" i Stowarzyszenie na Rzecz Kultury Żydowskiej B'Jachad zdecydowały się na kolejną edycję Dni Kultury Żydowskiej ponieważ cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, są i tacy, którzy przyjeżdżają na te imprezy spoza Olsztyna. "Zapraszamy wszystkich serdecznie, na naszych stronach internetowych są wszystkie szczegóły" - powiedziała Kurowska.
Olsztyńska "Borussia" od kilkunastu lat prowadzi działania edukacyjne i artystyczne, które ukazują wielokulturowość regionu. Stowarzyszenie B'Jachad prowadzi działania edukacyjne związane z żydowską kulturą, sztuką, tradycją.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?