W czwartek Żydzi i Polacy upamiętnią ofiary Holokaustu w Marszu Żywych

Żydzi z różnych krajów uczczą ofiary Holokaustu podczas Marszu Żywych, który w czwartek przejdzie trasą wiodącą spod bramy "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau. W wydarzeniu udział wezmą też młodzi Polacy.

Organizatorzy z międzynarodowej organizacji March of the Living poinformowali na stronie internetowej, że tegoroczny Marsz Żywych zostanie zorganizowany po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Odbędzie się - zaznaczono - w cieniu wojny na Ukrainie.

Według organizatorów w wydarzeniu weźmie udział ośmiu ocalałych z Zagłady, a także około 2 tysięcy młodych uczestników, w tym około 350 Polaków. Wspólnie pokonają trzykilometrową trasę wiodącą spod bramy "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau.

Organizatorzy wskazali, że przesłanie tegorocznego Marszu Żywych skupi się na wadze przekazywania odpowiedzialności za pamięć i edukację o Holokauście następnemu pokoleniu: "wnukom tych, którzy przeżyli mroczne dni hitlerowskiej opresji i systematycznej zagłady ponad 6 milionów żydowskich ofiar". Jak zaznaczyli, pamięć o przeszłości jest narzędziem nauczania w przyszłości.

Przed pandemią wydarzenie gromadziło rokrocznie ok. 10 tys. uczestników. Wspólnie pokonywali trzykilometrową trasę. Przy pomniku ofiar obozu w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau odbywała się główna ceremonia.

Uroczystość tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma. W 2022 r. przypada on 28 kwietnia.

Marsz Żywych to przedsięwzięcie edukacyjne, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają również historię polskich Żydów. Spotykają się m.in. z rówieśnikami i polskimi sprawiedliwymi wśród narodów świata. Przemarsz między byłymi obozami w święto Jom Ha-Szoa jest kulminacją wydarzenia.

Pierwszy marsz odbył się w 1988 r. Kolejne odbywały się co dwa lata, a od 1996 r. rokrocznie. W najliczniejszym uczestniczyło 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W Marszach szli m.in. prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg