Polityka wizowych przywilejów dla chrześcijan sprzyja ich exodusowi z Iraku. Nie ma dnia, by dwie, trzy rodziny nie wyjeżdżały zagranicę.
Alarmują w tej sprawie katoliccy biskupi tego kraju zebrani na nadzwyczajnej sesji w Bagdadzie. Ich zdaniem przyjęta przez niektóre przedstawicielstwa dyplomatyczne państw zachodnich praktyka łatwego przyznawania azylu wyznawcom Chrystusa daje odwrotny skutek od zamierzonego, choć wprowadzana bywa ze szlachetnych pobudek pomocy prześladowanym. Chaldejski patriarchat nazywa tę politykę wprost „zorganizowaną emigracją”. Obecnie rozpoczęto konsultacje wśród różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich Bliskiego Wschodu, by przeciwstawić się znikaniu z tego regionu wyznawców Chrystusa.
Dla nas jest to naprawdę bardzo niepokojące i skandaliczne. Nie ma dnia, by dwie, trzy rodziny nie wyjeżdżały zagranicę. Tym razem nie działa tu negatywna presja strachu, lecz pozytywna strategia, która ułatwia chrześcijanom opuszczenie kraju. Z łatwością można otrzymać wizę. Codziennie zgłaszają się do naszych parafii ludzie, by otrzymać metrykę chrztu i wyjechać - mówi zwierzchnik Kościoła chaldejskiego patriarcha Louis Sako.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…