Egipt: chrześcijanie za nową konstytucją

Nowa konstytucja jest bez wątpienia znacznie lepsza od tej, którą narzuciło wcześniej Bractwo Muzułmańskie. Takiej opinii jest bp Kirillos Kamal William Samaan OFM po ogłoszeniu w Egipcie wyników referendum zmieniającym tamtejszą ustawę zasadniczą.

Koptyjski hierarcha usilnie wzywa wyznawców Chrystusa, by ją zaakceptowali. „Jeśli konstytucja będzie potraktowana rzeczywiście serio, to sytuacja chrześcijan w Egipcie znacznie się poprawi” – powiedział duchowny.

Nowy akt prawny – dodał katolicki hierarcha – zagwarantuje wyznawcom chrześcijaństwa i judaizmu autonomię w kwestii ich statusu cywilnego i sprawach wewnętrznych wspólnot. Zakłada bowiem, że będą oni mieli te same prawa do budowania miejsc kultu, co muzułmanie. „Mam nadzieję, że chrześcijanie uzyskają w końcu swobodę budowania i remontowania kościołów” – stwierdził koptyjski biskup. Do tej pory bowiem tego typu działalność była regulowana przez egipskie prawo bardzo restrykcyjnie.

Frekwencja w dwudniowym referendum wyniosła 37 proc. Spośród tych, którzy przyszli do urn, aż 90 proc. opowiedziało się za przyjęciem projektu nowej konstytucji. Bractwo Muzułmańskie głosowanie zbojkotowało.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.