Delegacja Stolicy Apostolskiej na konferencji o Syrii

A papież modli się o dobre owoce tych rokowań.

Watykańskiej delegacji przewodniczy stały watykański przedstawiciel przy urzędach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Abp. Silvano Tomasiego zapytaliśmy, jakie są papieskie priorytety, którymi kieruje się podczas trwających w Szwajcarii obrad.

„Papież Franciszek niejednokrotnie mówił o sytuacji Syrii – przypomniał watykański dyplomata. – Wzywał do natychmiastowego zawieszenia broni, odbudowy poprzez pojednanie z jednej strony, a z drugiej poprzez solidarność społeczności międzynarodowej. Chodzi o to, by przy odbudowie znalazło się również zatrudnienie dla młodzieży, która w przeciwnym razie ulega pokusie, by pójść do jednego czy drugiego ugrupowania, nie mając przed sobą perspektyw. Inną wielką troską Papieża i Stolicy Apostolskiej jest obecność chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Trwa tam ona od wielu wieków, będąc wcześniejsza niż islam. Równocześnie jednak uwarunkowana jest różnymi formami dyskryminacji i w tych konfliktach między potęgami i wielkimi grupami, jak sunnici, szyici czy inni, musi płacić nieproporcjonalnie wysoką cenę”.

Szef watykańskiej delegacji na konferencję o Syrii zwraca też uwagę, że każdy konflikt powoduje nowe przemieszczenia ludności. W obecnych zimowych warunkach uchodźcy w obozach bardzo cierpią. Międzynarodowa pomoc dopływa do nich również przez Caritas i inne organizacje katolickie. Najbardziej skuteczną odpowiedzią będzie jednak osiągnięcie pokoju i umożliwienie powrotu wszystkim, którzy tego pragną, a jest to zapewne większość uchodźców – ma nadzieję abp Tomasi. Trzeba wielkim nakładem finansowym wspomóc odbudowę domów i całej gospodarki, by mogli podjąć znowu normalne życie.

O dobre wyniki pokojowych rokowań w sprawie Syrii modlił się papież Franciszek podczas audiencji ogólnej. Do uczestników genewskiej konferencji skierował apel: „Proszę Boga, by dotknął serc wszystkich, aby, szukając jedynie większego dobra dla tak doświadczanego narodu syryjskiego, nie szczędzili wysiłków dla pilnego położenia kresu przemocy i zakończenia konfliktu, który spowodował już zbyt wiele cierpień. Życzę drogiemu narodowi syryjskiemu zdecydowanego postępowania drogą pojednania, zgody i odbudowy z udziałem wszystkich obywateli, gdzie każdy mógłby znaleźć w drugim nie wroga ani rywala, ale brata, którego należy przyjąć i przygarnąć”.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.