Żydowskie święta i... biżuteria w 3D

Opowieści o świętach żydowskich, gotowanie potraw dawnej kuchni słowiańskiej, pokazy sztuki złotniczej, drukowanie biżuterii w technice 3D - takie atrakcje przygotowało dla turystów w kwietniu i maju Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie).

Otwarte oprowadzanie tematyczne pt. "Kalendarz świąt żydowskich" towarzyszyć będzie retrospektywnej wystawie malarstwa Chaima Goldberga "Powrót do Kazimierza nad Wisłą". Goldberg urodził się w Kazimierzu Dolnym w 1917 r., po II wojnie światowej wyemigrował do Izraela, potem wyjechał do USA, ale rodzinne miasteczko pozostało na zawsze obecne w jego twórczości. Na wystawie, prezentowanej w głównym gmachu Muzeum, zgromadzono obrazy olejne, akwarele, rysunki, ryciny Goldberga przedstawiające właśnie Kazimierz Dolny.

"To wystawa, którą bardzo sobie cenimy, bo pokazuje życie miasteczka, którego już dawno nie ma. Ten żydowski sztetł w obrazach Chaima Goldberga to coś, co warto pamiętać; tak przed w wojną Kazimierz wyglądał, tu pokojowo i zgodnie mieszkali wyznawcy różnych religii" - powiedziała dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Agnieszka Zadura.

Edukatorzy muzealni na podstawie obrazów Goldberga będą przybliżać genezę, historię i tradycje poszczególnych świąt kalendarza żydowskiego oraz związane z nimi rytuały i zwyczaje. "Zajęcia są przygotowane dla różnych grup wiekowych - dla dorosłych, ale też dla dzieci w formie zabawy" - zaznaczyła Zadura.

Wystawa Chaima Goldberga prezentowana będzie do końca sierpnia. Oprowadzanie tematyczne odbywać się będzie w czwartki (do końca maja), można z niego skorzystać na podstawie biletu wstępu do muzeum.

W długi majowy weekend w Grodzisku Żmijowiska (jeden z oddziałów Muzeum) zorganizowane będą "Spotkania z archeologią". Przewodnim tematem "Spotkań" będzie wiosenna słowiańska kuchnia. W Żmijowiskach - częściowo zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym grodzie - można będzie uczestniczyć w przygotowywaniu potraw, jakie we wczesnym średniowieczu mogli jeść mieszkańcy grodu na przednówku. Planowane jest przyrządzanie m.in. polewki z pokrzyw, blin z mleczu i rdestu oraz maślanki ze świeżymi ziołami. Potrawy przygotowywane będą w glinianych garnkach - wzorowanych na ceramice z VII-X wieku - na otwartym ognisku i w kuchennym piecu, we wnętrzu zrekonstruowanej słowiańskiej chaty.

W Noc Muzeów, zaplanowaną na 17-18 maja, w Muzeum Nadwiślańskim odbędą się warsztaty sztuki złotniczej. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z różnymi technikami zdobienia m.in. repusowania, czy odlewania ozdób, a także wydrukować biżuterię na drukarce 3D.

"Ten sam przedmiot jubilerski, który zostanie podczas warsztatów wyprodukowany przez złotnika, zostanie również wyprodukowany przez drukarkę 3D. Czekamy z zainteresowaniem na to wydarzenie" - dodała Zadura.

Natomiast 24 maja w malowniczych runach zamku w Janowcu odbędzie się piąta edycja Święta Wina. W programie imprezy są m.in. kolorowy korowód uliczkami Janowca na dziedziniec zamku, występy kapel i zespołów folklorystycznych oraz degustacje wina z okolicznych winnic z Małopolskiego Przełomu Wisły. Zorganizowany ma też być jarmark produktów regionalnych, a w specjalnym namiocie prowadzone będą zajęcia z ekologii dla dzieci.

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym posiada siedem oddziałów w Kazimierzu i okolicach. Oprócz Zamku w Janowcu i Grodziska Żmijowiska, w gmachu głównym Muzeum przy zabytkowym kazimierskim Rynku mieści się Muzeum Sztuki Złotniczej. Ponadto muzeum obejmuje Kamienicę Celejowską, Dom Kuncewiczów, Muzeum Przyrodnicze oraz Muzeum Czartoryskich w Puławach. Rocznie wszystkie placówki Muzeum Nadwiślańskiego odwiedza ok. 125 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, OBYCZAJE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg