"Nie" dla nikabów

Sąd w Monachium w piątek przyznał rację dyrekcji szkoły zawodowej w Bawarii, która odmówiła przyjęcia do klasy uczennicy wyznającej islam, nie zgadzającej się na zdjęcie podczas nauki nikabu - zasłony zakrywającej całą twarz z wyjątkiem oczu.

Sędziowie sądu administracyjnego w Monachium uznali, że zakaz noszenia nikabu nie narusza swobody wykonywania praktyk religijnych - podał tygodnik "Der Spiegel" na swojej stronie internetowej.

Dziewczynka złożyła wniosek o przyjęcie do państwowej szkoły zawodowej w roku szkolnym 2013/2014. W bawarskim systemie szkolnictwa ten rodzaj szkół przygotowuje do egzaminu maturalnego. Uczennica chciała, by pozwolono jej uczestniczyć w lekcjach w nikabie. Gdy odmówiła podporządkowania się przepisom, dyrekcja szkoły skreśliła ją z listy uczniów.

Zdaniem sędziów całkowita zasłona twarzy uniemożliwia swobodne komunikowanie się, które opiera się nie tylko na wypowiedziach ustnych, lecz także na mimice, gestach i innych przejawach mowy ciała.

Zachowanie uczennicy zakłóca proces kształcenia, który jest zasadniczym zadaniem szkoły. Sytuacja, w której nauczyciel i uczeń nie mogą spojrzeć sobie w twarz, uniemożliwia swobodną komunikację - orzekli sędziowie.

«« | « | 1 | » | »»
 • _jasiek
  25.04.2014 21:45
  A skoro to szkoła zawodowa, to toto może się wkręcic w maszynę!
 • issewen
  25.04.2014 22:09
  No i dobrze, żadnych ustępstw dla islamu, nie jest to pokojowa religia i nie należy się jej podporządkowywać.
 • Jakub
  26.04.2014 08:59
  Bardzo dobrze się stało. Oby sądy częściej wykazywały się naciskiem na obronę wiary i kultury. Jeśli się muzłumanom nie podoba to niech się wynoszą do swoich krajów.
 • saherb
  26.04.2014 09:32
  Gdy chodzi o "względy religijne", to szkoły szykanują uczniów (zakaz noszenia krzyży, burek, nikabów itp.), a jednocześnie nie mają nic przeciwko temu, że dziewczyny swym wyglądem przypominają prostytutki (obcisłe ubrania, goły pępek, głęboki dekolt, wyzywający makijaż itd.).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.