35 000 zagranicznych bojowników dżihadu w Syrii

35 000 zagranicznych bojowników dżihadu, świętej wojny, wjechało do Syrii z zagranicy, w tym z Europy, od początku wojny domowej. Taką liczbę wymieniają uczestnicy seminarium ekspertów, które odbywa się w Rabacie - podała marokańska agencja MAP.

Podczas seminarium zatytułowanego "Europejski dżihadyzm i jego konsekwencje dla bezpieczeństwa basenu Morza Śródziemnego" jej uczestnicy wskazywali na wzrost zagrożenia, jaki stanowi dla tego obszaru obserwowana od początku wojny domowej w Syrii aktywność skrajnych muzułmanów-salafitów obserwowana na syryjskim teatrze działań wojennych.

Udział w dżihadzie, świętej wojnie podejmowanej przez nich przeciwko niewiernym, przybiera różne formy. Towarzyszy jej wielka "mobilizacja emocjonalna", której służą m.in. kampanie prowadzone w formie "cyber-dżihadyzmu". W ruchu tym uczestniczą osoby należące do różnych klas społecznych, jednak sprzyjają jego ekspansji przede wszystkim wykluczenie społeczne i ubóstwo wśród wyznawców islamu w Europie - podkreślali uczestnicy seminarium.

Według danych marokańskiej Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Narodowego udostępnionych uczestnikom seminarium, z samego Maroka do Syrii wyjechało w 2013 roku 900 dżihadystów.

«« | « | 1 | » | »»