"Nie wolno siać nienawiści w imię Boże!"

Nie wolno siać nienawiści w imię Boże! Nie wolno prowadzić wojny w imię Boże! - przestrzegł papież Franciszek, przemawiając do uczestników niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

Odnosząc się do sytuacji w Iraku, podkreślił, że tysiące ludzi, a wśród nich chrześcijanie są brutalnie wyrzucani ze swych domów, dzieci umierają z pragnienia i głodu podczas ucieczki, kobiety są porywane, ludzie giną w masakrach, niszczone są domy, dziedzictwo religijne, historyczne i kulturowe. - Wszystko to poważnie obraża Boga i poważnie obraża ludzkość! - stwierdził papież i wezwał do modlitwy w intencji mieszkańców Iraku. Zgromadzeni na placu trwali kilka chwil w ciszy.

Podziękował tym, którzy odważnie niosą pomoc mieszkańcom Iraku i wyraził nadzieję, że „skuteczne rozwiązanie polityczne na szczeblu międzynarodowym i lokalnym będzie mogło położyć kres tym zbrodniom i przywrócić rządy prawa”.

Poinformował też, że aby wyrazić swą bliskość z tamtejszą ludnością, mianował kard. Fernando Filoniego swoim osobistym wysłannikiem do Iraku, który wyruszy tam jutro.

Franciszek poprosił też o modlitwę w intencji pokoju w Strefie Gazy i za ofiary wirusa Ebola.

Na następnej stronie tekst dzisiejszego, papieskiego rozważania:

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • Maciej
  10.08.2014 14:01
  Nie wolno! To prawda! Ale kiedy mordują chrześcijan opór jest prawem.
 • katolik
  10.08.2014 15:37
  "Pewien sługa Boży mawiał: Zdaje mi się, że w Rzeczypospolitej chrześcijańskiej dwa tylko powinny być więzienia: jedno świętej inkwizycji, drugie dla obłąkanych, bo albo wierzy człowiek, że jest piekło wieczne dla tego, który ciężko grzeszy, albo nie; jeżeli nie wierzy, powinni go zaprowadzić do świętej inkwizycji, jako heretyka; jeżeli zaś wierzy, a pomimo to chce trwać w stanie grzechu śmiertelnego, powinni go wsadzić do domu obłąkanych; bo jakież głupstwo może być większe nad to?".
  (Ks. Alfons Rodrycjusz SI, O postępowaniu w doskonałości i cnotach chrześcijańskich Tom I. Kraków 1928 str. 419
 • nie wiem
  10.08.2014 17:31
  Jak rozumiem zaczepnych, a nie obronnych. Jestem pewien, że obrona swoich domów i rodzin to sprawa słuszna, a więc: Bogu miła.
 • Zibi89
  10.08.2014 18:12
  Siły rosyjskie przemieszczające się w pobliże granicy z Ukrainą w trakcie wczorajszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej są najlepszym dowodem na horyzontalne
  błędy popełnione przez Zachód od 22 X 1999 roku.

  Obowiązująca od roku 2000 "Strategia rozwoju stosunków Federacji Rosyjskiej z Unią Europejską
  w średniookresowej perspektywie 2000-2010" stanowiła najważniejszy moment w relacjach Zachodu z Rosją od czasu upadku ZSSR, a opracowanie tej strategii przez administrację prezydenta Putina pozwalało decydentom unijnym na wypracowanie planu kompleksu bezpieczeństwa państw Północy. OBWE, USA, UE (państw członkowskich i kandydujących), NATO, Rosji i państw b. bloku sowieckiego.

  Dialog multilateralny prowadzony długofalowo przez szeroko rozumiany Zachód z Rosją i państwami przestrzeni post-sowieckiej mógł przyczynić się do:

  1. wzmocnienia synergii Sojuszu Północnoatlantyckiego,

  2.ustanowienia poziomu bezpieczeństwa kooperatywnego na podstawach OBWE poprzez kształtowanie ładu międzynarodowego, w tym w tematyce zbrojeń i rozbrojenia (ścisła współpraca z Federacją Rosyjską),

  3.wypracowania Europejskiej Tożsamości Bezpieczeństwa i Obrony (we współpracy z Rosją,
  na drodze dialogu z Rosją i jej bliską zagranicą) będącej komplementarną do przyszłego projektu Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE.

  4.kompleks bezpieczeństwa państw Północy: ETBiO (UE-Rosja-obszar post-sowiecki) +
  WPZiB UE (UE-NATO-USA) + dialog USA-Rosja

  a) ETBiO UE oznaczałaby ścisłą współpracę z Rosją i obszarem post-sowieckim,

  b) WPZiB UE pozostałaby tym czym jest dzisiaj, wzmacniając spoistość struktur NATO i dialog z USA

  c) USA i Rosja prowadziłyby dialog ponad obydwiema organizacjami, będąc jednocześnie czynnikami spajającymi dla kompleksu bezpieczeństwa ustanowionego w ramach ETBiO i
  WPZiB.

  5. pogłębianie współpracy poprzez włączenie:

  a) poza-NATO-wskich sojuszników amerykańskich z wyłączeniem Izraela, dla którego jest przewidziane miejsce szczególne (Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Korea Płd., Tajwan), po włączeniu dialogu na linii USA-FR

  b) państwa Commonwealthu, frankofońskie i lusofońskie (portugalskojęzyczne),

  c) Chińską Republikę Ludową, (ETBiO-Rosja + Rosja-USA), RPA

  d) państwa Dialogu Śródziemnomorskiego

  e) dialog izraelsko-arabski wg koncepcji Weizmann-Fajsal na Bliskim Wschodzie w celu ustanowienia regionalnego kompleksu bezpieczeństwa (oparty na zasadzie samostanowienia narodów, w tym ponowna delimitacja i demarkacja granic oraz nawiązanie wielostronnie stosunków dyplomatycznych przez państwa arabskie z Państwem Izrael).

  f) Dialog z międzyamerykańskim kompleksem bezpieczeństwa (TIAR, Traktat z Bogoty,
  OPA)

  PS. ETBiO oraz WPZiB to inna problematyka bezpieczeństwa. Wymogiem imperatywnym dla powodzenia tej przejściowej wizji porządku międzynarodowego jest powrót do dialogu. Słowem kluczem pozostaje empatia.

  Pokój jest możliwy do osiągnięcia o wiele łatwiej niż się może wydawać.

  USA i Rosja operują w kategoriach geopolitycznych, państwa UE geoekonomicznych. Na przykładzie Ukrainy widać wyraźnie, że dyplomacja UE i wypracowanie wspólnoty interesów wszystkich państw członkowskich na drodze konsensusu odpowiada za zwartość i powodzenie ww. projektu. Przede wszystkim państwa członkowskie wspólnoty, które doświadczyły zniewolenia.

  Jedno państwo w UE powinno stać się dla pozostałych przykładem słusznego i sprawiedliwego podziału dóbr. Pokój wśród narodów jest możliwy do osiągnięcia tylko w warunkach upodmiotowienia jednostek przez administracje państwowe poprzez wzmocnienie poczucia ich godności i własnej wartości. Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwami także wpisuje się w dążenie do tranquilitas ordinis.

  Pokój temu światu i wszystkim jego mieszkańcom !!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.