Saudyjczycy ryzykują nowe napięcia w islamie

Jedno z najświętszych miejsc islamu - grób Mahometa - może zostać zniszczony, a jego ciało może zostać przeniesione do nowego, anonimowego grobu - podaje na swej stronie dziennik 'The Independent".

Wzbudzająca kontrowersje propozycja jest częścią dokumentu opracowanego przez saudyjskich uczonych, przesłanego do zarządzających meczetem Al-Masjid al-Nabawi w Medynie, gdzie znajdują się szczątki Mahometa. Formalnie opiekunem miejsca jest król Arabii Saudyjskiej, Abdullah.

Dokument zakłada przeniesienie szczątek proroka na teren pobliskiego cmentarza Al-Baqi, miejsca pochówku wielu członków rodziny Mahometa. Na razie nie wiadomo o ostatecznej decyzji w tej sprawie, lecz wzbudza ona wiele kontrowersji w świecie islamu.

Obecnie meczet w Medynie, wraz z tamtejszym grobem proroka, jest jednym ze świętych miejsca islamu i podobnie jak Mekka, miejscem masowych pielgrzymek muzułmanów.    

Powstaje pytanie, czy decyzja przeniesienia grobu proroka nie wywoła nowych napięć w świecie samego i tak już podzielonego islamu. Problem polega na tym, że wahhabicka linia islamu, mająca wielu wiernych pośród Saudyjczyków, zabrania czci świętych miejsc i obiektów, traktując to jako formę idolatrii.

Przeniesienie ciała Mahometa w nieoznaczone miejsce, miałoby powstrzymać pielgrzymów, jednak może to wywołać nowe problemy w niespokojnym świecie muzułmańskiej religii - zauważa "The Independent".

Przez stulecia muzułmanie pielgrzymowali do Mekki, gdzie znajduje się Kaaba - święty kamień Islamu, oraz Wielki Meczet.  Wielu wiernych przedłuża swoją pielgrzymkę i odwiedza także Medynę, która jest drugim, po Mekce co do znaczenia ośrodkiem kultu religijnego w świecie islamu.

Nazywana jest często Al-Munawwara (oświecona). Meczet powstał w miejscu, w którym miał mieszkać Mahomet. Dziś obok grobu proroka znajduje się tam również grób jego córki Fatimy. Miejsce jest celem pielgrzymek setek tysięcy muzułmanów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.