Dialog w czasach przemocy

Pod hasłem „Współdziałajmy na rzecz innych” rozpoczyna się dziś w Wiecznym Mieście trzecie spotkanie Forum Katolicko-Muzułmańskiego. Trwać ono będzie do 13 listopada i oczekuje się, że jego uczestników przyjmie na audiencji prywatnej Ojciec Święty.

Jak poinformował francuski dziennik katolicki „La Croix” sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, ks. Miguel Ayuso Guixot w czasie obecnego spotkania zostaną podjęte trzy kwestie: edukacja młodzieży, realizacja dialogu międzyreligijnego oraz przeciwstawianie się przemocy.

„Niestety w imię religii popełniane są niedopuszczalne akty terroru. W obliczu okrucieństwa musimy znaleźć sposoby umocnienia dialogu, służącego ludzkości. Owe obrazy niedopuszczalnego braku człowieczeństwa domagają się od nas jasnych i adekwatnych odpowiedzi” - stwierdził ks. Ayuso Guixot.

Delegacji muzułmańskiej, podobnie jak miało to miejsce podczas spotkań poprzednich – w 2008 i w 2011 roku przewodniczy jordański książę Ghazi bin Muhammad. W jej skład wchodzą przedstawiciele różnych krajów od Indonezji po Afrykę Północną. Delegacji katolickiej przewodniczy stojący na czele Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran. Obok pracowników tej dykasterii obecni są też biskupi z krajów, gdzie kwestia relacji z islamem jest szczególnie aktualna.

Jednocześnie zapowiedziano, że w dniach 18 i 19 listopada w Wiedniu w tamtejszym Centrum Dialogu KAICIID odbędzie się w dniach 18-19 listopada kolejna konferencja na temat „Przywódcy religijni przeciw przemocy odwołującej się do religii”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ts
  11.11.2014 13:10
  Dlaczego owocami tego trwającego od kilkudziesięciu lat dialogu nie są otwierane nowe kościoły w krajach muzułmańskich i swobody dla chrześcijan, a wręcz przeciwnie - nasilające się prześladowania chrześcijan? Im więcej dialogu, tym więcej zabitych, maltretowanych chrześcijan. Wystarczy nawet pobieżny przegląd wydarzeń z ostatnich 40 lat, żeby to zauważyć. Ale w Watykanie tego nie chcą widzieć. Jeszcze przed synodem tłumaczyłabym to dobroduszną naiwnością, ale synod całkowicie zmienił moje postrzeganie spraw Kościoła. To coś innego niż naiwność.
 • Maluczki
  11.11.2014 13:52
  Po co dajecie takie wiadomości, które mogą skomentować tylko wyselekcjonowani?
  Boicie się prawdy?
  To co z was za katolicy?
 • _jasiek
  12.11.2014 15:01
  _jasiek
  Dlaczego nadużywa się słowa "dialog". Nie może być "dialogu" z poganami i heretykami, bo nie możemy uznać części ich wierzeń w zamian za uznanie przez nich części Prawd Naszej Świętej Katolickiej i Apostolskiej Wiary. Możemy z nimi rozmawiać, spotykać się ale "dialogowanie" przyjmuje w założeniu, że w części mają rację.
 • Ajja
  13.11.2014 07:31
  Interesująco wygląda zestawienie newsów:

  "-Dialog w czasach przemocy
  -Niebawem beatyfikacja polskich franciszkanów".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.