Pasterki na wymarciu

Pasterki w Wigilię Bożego Narodzenia coraz rzadziej odprawiane są o północy w Kościele katolickim Anglii i Walii. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w 50 dekanatach przez katolicki tygodnik „The Tablet”, niektóre parafie w ogóle nie przewidują w swych planach pasterki, a w wielu innych Msza ta odprawiana jest już po południu o godz. 17.

Jeden z zapytanych o to proboszczów obarczył winą za to posoborową reformę liturgii z lat siedemdziesiątych XX w., według której swój obowiązek udziału w niedzielnej liturgii mszalnej katolicy mogą wypełnić, idąc na wieczorną Mszę w sobotę.

Wielu księży upatruje przyczynę gdzie indziej, a mianowicie w wydłużonym od 2005 roku czasie otwarcia pubów. Duchowni skarżą się, że często pijani ludzie w wieczór wigilijny wzniecają burdy w kościele lub przed nim, dokuczając członkom wspólnoty. „Nie jest przyjemnie być obrzuconym przez chuliganów kamieniami, gdy starasz się prowadzić modlitwy” – przytoczył „The Tablet” słowa ks. Petera Turbitta, proboszcza katedry w Portsmouth.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • moja opinia
  21.12.2014 17:40
  To wszystko prawda, ale chyba najgorszych rzeczy dokonał Jan Paweł II.
  Nie licząc sobotniej mszy św, wprowadził "radosny" adwent (lobby sprzedawców?) oraz praktycznie unicestwił rezurekcję, stawiając na "wigilię" paschalną a nie na święto zmartwychwstania (lobby izraelskie?).
 • Savonarola
  22.12.2014 03:37
  Ja wierze,ze pasterki w Anglii przetrwaja,bo wyslalismy Anglikom blisko milionowa liczbe mlodych misjonarzy z Polski.
 • saherb
  22.12.2014 09:39
  Takie wymieranie Pasterek nie dziwi, skoro przykład idzie "z góry". Nawet w Watykanie papież odprawia Pasterkę o g. 21.30.
 • eovina
  22.12.2014 10:20
  jest też bardzo prozaiczna przyczyna. W Anglii nie ma transportu po północy w dn 25 grudnia. Po prostu ani autobusu ani metra ani pociągu. Zero. Taxi se można zamówić.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.