Związki judaizmu i kultury żydowskiej z religią i kulturą chrześcijańską omawiane będą podczas konferencji, wystaw plastycznych i wycieczek miejskich, które złożą się 14-18 stycznia na lubelskie obchody XVIII Dnia Judaizmu, organizowane przez tamtejszych dominikanów.
Centralne obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 15 stycznia w Bielsku-Białej i Oświęcimiu. Myśl przewodnią stanowią słowa Psalmu 34: „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi” (Ps 34,5).
Lubelscy dominikanie zapraszają na kilka dni obchodów Dnia Judaizmu. 14 stycznia o godz. 18.30 w klasztorze dominikanów rozpocznie się konferencja pt. „Abraham Joshua Heschel - filozofia i poezja”. Prelegentami będą prof. Przemysław Piekarski z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Jan Doktór z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Spotkanie poprowadzi o. Grzegorz Kluz OP.
Dzień później, 15 stycznia o godz. 17.00 Galeria Malarstwa Polskiego XVII-XIX w. w Muzeum Lubelskim na Zamku zaprasza na wernisaż wystawy i konferencję pt. „Judaika Lubelszczyzny”. Wystawa będzie dostępna do 18 stycznia.
16 stycznia odbędzie się z kolei spotkanie kultur połączone z kolacją szabatową, które poprowadzi gość specjalny - rabin Boaz Pash z Jerozolimy. Spotkanie przeznaczone jest dla osób z wejściówkami, po które można się zgłaszać pod nr tel. 509-051-990.
17 stycznia o godz. 13.00 w klasztorze dominikanów rozpocznie się "Studiowanie Tory" z prowadzeniem rabina Boaza Pasha. Z kolei o godz. 20.00 w bazylice przy ul. Złotej zaplanowano koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Urszuli Makosz i muzyków z zespołu "Piwnica pod Baranami" z Krakowa. Koncert poprowadzi i słowo o muzyce żydowskiej wygłosi dr Stefan Münch.
Ponadto, 14 stycznia od godz. 10.00 i 18 stycznia od godz. 10.00 będzie możliwość zwiedzania Lublina Szlakiem Kultury Żydowskiej z przewodnikiem. Program zwiedzania będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału do 13 stycznia pod nr tel. 509-051-990.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Organizatorem cyklu wydarzeń lubelskiego Dnia Judaizmu jest Fundacja Restaurare Basilicam przy współpracy Klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie oraz Muzeum Lubelskie w Lublinie.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.