Dominikanie zapraszają na Dzień Judaizmu

Związki judaizmu i kultury żydowskiej z religią i kulturą chrześcijańską omawiane będą podczas konferencji, wystaw plastycznych i wycieczek miejskich, które złożą się 14-18 stycznia na lubelskie obchody XVIII Dnia Judaizmu, organizowane przez tamtejszych dominikanów.

Centralne obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 15 stycznia w Bielsku-Białej i Oświęcimiu. Myśl przewodnią stanowią słowa Psalmu 34: „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi” (Ps 34,5).

Lubelscy dominikanie zapraszają na kilka dni obchodów Dnia Judaizmu. 14 stycznia o godz. 18.30 w klasztorze dominikanów rozpocznie się konferencja pt. „Abraham Joshua Heschel - filozofia i poezja”. Prelegentami będą prof. Przemysław Piekarski z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Jan Doktór z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Spotkanie poprowadzi o. Grzegorz Kluz OP.

Dzień później, 15 stycznia o godz. 17.00 Galeria Malarstwa Polskiego XVII-XIX w. w Muzeum Lubelskim na Zamku zaprasza na wernisaż wystawy i konferencję pt. „Judaika Lubelszczyzny”. Wystawa będzie dostępna do 18 stycznia.

16 stycznia odbędzie się z kolei spotkanie kultur połączone z kolacją szabatową, które poprowadzi gość specjalny - rabin Boaz Pash z Jerozolimy. Spotkanie przeznaczone jest dla osób z wejściówkami, po które można się zgłaszać pod nr tel. 509-051-990.

17 stycznia o godz. 13.00 w klasztorze dominikanów rozpocznie się "Studiowanie Tory" z prowadzeniem rabina Boaza Pasha. Z kolei o godz. 20.00 w bazylice przy ul. Złotej zaplanowano koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Urszuli Makosz i muzyków z zespołu "Piwnica pod Baranami" z Krakowa. Koncert poprowadzi i słowo o muzyce żydowskiej wygłosi dr Stefan Münch.

Ponadto, 14 stycznia od godz. 10.00 i 18 stycznia od godz. 10.00 będzie możliwość zwiedzania Lublina Szlakiem Kultury Żydowskiej z przewodnikiem. Program zwiedzania będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału do 13 stycznia pod nr tel. 509-051-990.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Organizatorem cyklu wydarzeń lubelskiego Dnia Judaizmu jest Fundacja Restaurare Basilicam przy współpracy Klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie oraz Muzeum Lubelskie w Lublinie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JUDAIZM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  08.01.2015 20:32
  Żydzi nie uznają Pana Jezusa więc idą do piekła.
  "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie." J 14: 6 "Kto wierzy w Niego, nie będzie potępiony; a kto nie wierzy, już został potępiony za to, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego."
 • Ajja
  09.01.2015 07:19
  Proszę o informację w której synagodze jest organizowany Dzień Chrześcijaństwa w Judaiźmie. W końcu tyle lat dialogu powinno przynieść jakieś analogiczne inicjatywy po drugiej stronie, prawda?
 • katolik
  09.01.2015 09:15
  Nawracać Żydów już nie potrzeba? Mają iść do piekła?
 • trzeba
  09.01.2015 09:32
  Trzeba dodać: judaizmu talmudycznego lub rabinicznego, bo innego dziś nie ma.
  O talmudzie napisano już wiele, polecam współczesną (żeby nie było...) pracę ks.dr hab. Mirosława Wróbla, pt "Jezus i jego wyznawcy w talmudzie".

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.