Ze starszymi braćmi w Zabłociu

- Chciałoby się powiedzieć, że nie jesteśmy już obok siebie, ale dla siebie po to, aby składać wyraźne świadectwo miłości Boga do człowieka - mówił ewangelicko-augsburski bp Paweł Anweiler w Żywcu-Zabłociu.

Jak mówił ks. Budniak, zabłockie spotkanie to ważne wydarzenie historyczne - po raz pierwszy chrześcijanie różnych wyznań będą się modlić w Żywcu na początku Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, a na tej modlitwie będą razem z nimi także żydzi - starsi bracia w wierze.

Trzeba wiary

W zabłockim kościele św. Floriana wszystkich witał proboszcz - ks. prałat Stanisław Kozieł wraz z duszpasterzami z całego dekanatu żywieckiego. W modlitwie wzięli udział mieszkańcy Żywiecczyzny - także Asysta Żywiecka.

Od lewej: ks. prof. Józef Budniak, bp Paweł Anweiler i ks. prałat Stanisław Kozieł modlili się razem o jedność chrześcijan   Urszula Rogólska /Foto Gość Od lewej: ks. prof. Józef Budniak, bp Paweł Anweiler i ks. prałat Stanisław Kozieł modlili się razem o jedność chrześcijan
- Rozpoczynający się dzisiaj Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - jak każdy - zawsze dobrze koresponduje z potrzebą przekraczania barier, jakie ludzie często stawiają między sobą Tak jest pomiędzy chrześcijanami różnych wyznań, a także pomiędzy chrześcijanami oraz żydami - mówił bp Paweł Anweiler podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył bielsko-żywiecki biskup pomocniczy Piotr Greger.

W wygłoszonym słowie bp Anweiler podkreślał: - Dni, które za nami - w Oświęcimiu, Bielsku-Białej, Cieszynie i ten czas dzisiaj w Żywcu - uczą nas nowego spoglądania na siebie. I chciałoby się powiedzieć, że nie jesteśmy już obok siebie, ale dla siebie po to, aby składać wyraźne świadectwo miłości Boga do człowieka. Chrześcijanie będą patrzeć na bliźniego poprzez naukę Jezusa Chrystusa, żydzi zaś - z pieśnią chwały i wołania - Boga objawionego w Starym Testamencie. Ale zawsze każdemu z nas - by świadectwo było skuteczne, by przynosiło owoce - trzeba wiary!

Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan "Daj mi pić: (J 4,7) - słów Jezusa wypowiedzianych w czasie spotkania z Samarytanką przy studni, bp Anweiler zaznaczył: - Człowieku XXI wieku - pragniesz? Przyjdź do Jezusa! Pragniesz? Pij z kubka Jezusa. Z Jezusem idź drogami w nowy, inny świat! Tak niechaj się dzieje!

Bp Piotr Greger udzielił błogosławieństwa aaronowego obecnym na nabożeństwie ekumenicznym   Urszula Rogólska /Foto Gość Bp Piotr Greger udzielił błogosławieństwa aaronowego obecnym na nabożeństwie ekumenicznym
Bp Greger dziękował wszystkim w imieniu bp. Romana Pindla za przygotowanie i uczestnictwo w Dniach Judaizmu i żywieckim nabożeństwie. A na zakończenie udzielił obecnym uroczystego błogosławieństwa aaronowego.

Zespół "Dzień Dobry" wystąpił z koncertem kolęd i pieśni żydowskich   Urszula Rogólska /Foto Gość Zespół "Dzień Dobry" wystąpił z koncertem kolęd i pieśni żydowskich
Wspólne spotkanie zakończył wieczór w restauracji "Orchidea", gdzie otwarto wystawę „(Nie)pamięć - historia zabłockiego kirkutu”, przygotowaną przez Annę Barabasz i Dorotę Firlej z Komitetu Zabłocie przy Towarzystwie Naukowym Żywieckim, a następnie odbył się tu koncert kolęd i pieśni żydowskich w wykonaniu zespołu "Dzień Dobry". Specjalnie na ten dzień, we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej, restauracja przygotowała menu potraw żydowskich.

«« | « | 1 | 2 | » | »»