Niger: podpalono 45 kościołów

45 kościołów zostało podpalonych w stolicy Nigru Niamey podczas sobotnich zamieszek, w które przerodziła się manifestacja przeciwko opublikowaniu w zeszłym tygodniu przez francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo" karykatury proroka Mahometa.

"Zanotowano poważne zniszczenia: 45 kościołów, pięć hoteli, 36 punktów z napojami, jeden sierociniec, szkoła chrześcijańska zostało zrabowanych, a następnie podpalonych" - wyliczał na konferencji prasowej rzecznik policji Adily Toro.

W niedzielnych zamieszkach pięć osób poniosło śmierć, 128 zostało rannych, w tym 94 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i 34 manifestantów. 189 osób zatrzymano.

Rzecznik wyraził ubolewanie, że podczas manifestacji przeciwko "Charlie Hebdo" spalone zostały francuskie flagi.

W rezultacie dwudniowych antychrześcijańskich i antyfrancuskich zamieszek i starć z policją w tym saharyjskim kraju w sumie śmierć poniosło 10 osób.

"Charlie Hebdo", publikujący w przeszłości karykatury szydzące m.in. z Mahometa i innych religii, zamieścił 14 stycznia następną karykaturę proroka, ze łzą w oku i tabliczką z napisem "Jestem Charlie" (Je suis Charlie) - hasłem, pod jakim manifestowano we Francji przeciwko zamachowi na redakcję tygodnika, w którym zginęło 12 osób. Łącznie w zamachach w Paryżu zginęło 17 osób.

Ten nowy rysunek wywołał w zeszłym tygodniu falę manifestacji w krajach muzułmańskich na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIGER, ZAMIESZKI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Karol
  19.01.2015 16:37
  I gdzie są teraz Francuzi z ich ideałami; wolności, równości, braterstwa?

  Panie prezydencie Holland, Pani kanclerz Merkel, nasz "drogi i wielki rodaku-zarobkowy emigranckie Tusk, czy zrobicie także marsz solidarności z zabitymi w Nigrze?
 • Antoni
  19.01.2015 16:57
  Zapewne ateistyczny rząd francuski cieszy się ze spalenia kościołów. Kiedyś, u siebie sami to robili, mordowali księży, zakonnice. Ateizm jest najbardziej wynaturzoną formą ludzkiej egzystencji.
 • Jacek Ostaficzuk
  19.01.2015 18:06
  W moim sumieniu nie zgadzam się na prowokacje tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo". Mówię temu NIE. Ponieważ ateistycznie pojmowana "wolność" ludzi zachodniej Europy w sposób pośredni lecz dogłębnie egoistyczny przyczynia się do śmierci i ofiar wśród niewinnych ludzi. "Ja nie jestem Charlie" Jestem dzieckiem Bożym, uczniem Jezusa Chrystusa. A każdy miłujący Boga, w tym muzułmanin jest moim bratem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.