Pakistańczycy protestują przeciw "Charlie Hebdo"

Tysiące ludzi przeszły w czwartek ulicami pakistańskiego miasta Karaczi w proteście przeciwko publikacji w ubiegłym tygodniu karykatury Mahometa przez tygodnik "Charlie Hebdo". To największa taka manifestacja od zamachu na redakcję pisma w Paryżu 7 stycznia.

"Precz z +Charlie Hebdo+, przecz ze świętokradcami" - skandowali manifestanci zebrani z inicjatywy ruchu polityczno-religijnego Sunni Tehreek, utworzonego na początku lat 90. w obronie interesów jednego z nurtów islamu - Barelvi.

AFP pisze, że członkowie tego nurtu byli długo uważani za bardziej umiarkowanych i mniej konserwatywnych, ale w ostatnich latach doszło do pewnej radykalizacji, m.in. w kwestii poglądów na bluźnierstwo.

Prawo Pakistanu przewiduje nawet karę śmierci dla winnych zniewagi Mahometa. Pakistańskie władze jednym głosem potępiały publikację karykatury proroka, która ukazała się na pierwszej stronie "Charlie Hebdo" w ubiegłym tygodniu - w pierwszym wydaniu po zamachu dżihadystów w redakcji, w którym zginęło 12 osób.

W piątek w zeszłym tygodniu fotoreporter AFP został ciężko ranny w wyniku postrzelenia z broni palnej w Karaczi podczas małej manifestacji przeciwko "Charlie Hebdo", która przerodziła się w konfrontację między siłami bezpieczeństwa a protestującymi.

Pakistańczycy protestują przeciw "Charlie Hebdo"   REHAN KHAN /PAP/EPA Demonstracja w Karaczi zgromadziła wielotysięczne tłumy muzułmanów

W 200-milionowym Pakistanie słychać wezwania do nowych demonstracji w najbliższy piątek.

W sąsiednim Afganistanie kilkadziesiąt osób demonstrowało pokojowo przed francuską ambasadą w Kabulu. Ludzie skandowali: "Francjo, jesteś szatanem".

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Krzysiek
  22.01.2015 12:49
  "Francjo, jesteś szatanem"

  Pierw chciałem napisać ,że człowiek jedynie może służyć siłom zła jak np. nergal, ale

  słowo "Francjo" można np. odnieść do państwa, a wtedy republikę, która 200 lat temu konstytuowała swoją państwowość na zbrodniach i ludobójstwu można nazwać złem.

  Po owocach widać wartość republiki.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.