Obóz dla uchodźców w rękach islamistów

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) przejęli w środę kontrolę nad większością obszaru należącego do obozu dla uchodźców znajdującego się w południowej części stolicy Syrii, Damaszku - podała agencja Reutera, powołując się na relacje świadków.

Obóz w którym schronienie znalazło ok. 18 tys. uchodźców, głównie Palestyńczyków, jest areną walk między siłami rządowymi a islamistami z IS wspieranymi przez bojowników innej radykalnej grupy - Frontu al-Nusra. Informację potwierdziło Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które podkreśliło, że sytuacja wewnątrz jest bardzo poważna, a uchodźcom brakuje pożywienia, lekarstw i świeżej wody. Organizacja, która ma siedzibę w Wielkiej Brytanii dodała, że dżihadyści z IS kontrolują główne ulice obozu.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że opanowanie tego obszaru umożliwi dżihadystom przeprowadzenie ataku na centrum Damaszku.

Przedstawiciele sił wiernych prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi podkreślają, że siły IS zaatakowały obóz z pozycji zajmowanych w sąsiedniej dzielnicy.

"Front al-Nusra otworzył im drogę, co pozwoliło im (IS) na wdarcie się do obozu kilka godzin temu" - relacjonował AP dowódca bojowników walczących po stronie władz w Damaszku Anwar Radża.

W przeszłości dochodziło już do walk o ten obóz między siłami rządowymi a rebeliantami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg