Uchodźcy? Bez kryterium wyznania

W sierpniu 2015 r. ponad połowa Polaków opowiadała się za przyjmowaniem uchodźców na czas, póki nie będą mogli wrócić do swoich krajów. Większość była przeciwna stosowaniu kryterium religijnego - wynika z sierpniowego sondażu CBOS.

CBOS podał wyniki badania stosunku Polaków do uchodźców, przeprowadzone (co trzeba zaznaczyć) między 17 a 24 sierpnia 2015 r. To znaczy: przed ostatnim zaostrzeniem kryzysu emigracyjnego. Wyniki porównano do analogicznych z maja br.

Czy Polska powinna przyjmować uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi? Twierdzących odpowiedzi jest ponad połowa (56%), ale w maju liczba osób wypowiadających się pozytywnie była istotnie wyższa (72%). Co ważne, większość zgadza się z twierdzeniem „Tak, powinniśmy ich przyjmować do czasu, kiedy będą mogli wrócić do kraju, z którego pochodzą”, jedynie 6% (w maju 14%) popiera ich osiedlanie się w Polsce.

Tyle zasada ogólna. Trzeba jednak przejść do konkretów. Przyjęcie do Polski uchodźców w ramach programów unijnych popiera 36% badanych, przeciw jest 55%. Obie grupy zanotowały od maja lekki wzrost, zmniejszyła się liczba niezdecydowanych. Faktycznie, jedynie 9% Polaków twierdzi, że nie wie o masach uchodźców przybywających do Grecji i Włoch. Zainteresowanie tematem rozkładało się w przybliżeniu po połowie, jednak najwyraźniej od maja część osób wyrobiła sobie opinię.

Co warto zaznaczyć: większość Polaków jest przeciw stosowaniu kryterium wyznaniowego. Na pytanie: „Czy, pana(i) zdaniem, Polska powinna przyjmować tylko uchodźców deklarujących, że są chrześcijanami czy też wyznawana religia nie powinna być kryterium przy przyjmowaniu uchodźców?” odpowiedzi kształtowały się następująco:

 • Zdecydowanie powinniśmy stosować kryterium wyznania – 10%
 • Raczej powinniśmy – 16%
 • Raczej nie powinniśmy – 21%
 • Zdecydowanie nie powinniśmy stosować kryterium wyznania – 42%
 • Trudno powiedzieć – 11%

Osób twierdzących, że nie powinniśmy stosować kryterium wyznaniowego jest zatem łącznie 63%. Wśród osób regularnie praktykujących odsetek ten jest nieco niższy, ale nadal przekracza połowę (59%).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POLACY, UCHODŹCY

 • Nab
  07.09.2015 15:18
  Negatywny stosunek do kryterium wyznania ujawnia tylko jak mocno i u jak wielu zostały zatrute mózgi ideologią poprawności politycznej.
  Ci sami zrobią się natychmiast skrajnie radykalniejsi od tych, którzy chcą kryterium wyznaniowego, jak tylko poznają czym są muzułmanie i jak zaczną rabować, gwałcić kobiety i dzieci. i mordować, zabierać to co im się spodoba...
  Cóż w demokracji większość ma prawo zdecydować, że jako społeczeństwo czy naród nie chce dłużej istnieć i dać wymordować...barbarzyńcom
 • Krzysiek
  07.09.2015 20:18
  >>wynika z sierpniowego sondażu CBOS.<<

  Na ile taki cbos jest wiarygodny.

  Słowacy, mają władzę, która stwierdziła "muzułmanie prawdopodobnie źle by się u nas Chrześcijan czuli" - brak meczetów, wolnych piątków w pracy, trzeba szanować GOSPODARZY t.j. Słowaków i ich prawo, itd.

  W Polsce, władza ma zlecenie (czy za darmo robione?) aby cbos i inni przekonywali do multi-kulti - która jest wynikiem słabości a nie wyznawanych wartości.
 • antyPI
  07.09.2015 23:05
  kolejna manipulacja cbos-u. Uczmy się od Słowaków i Węgrów. Nam muzułmanów nie potrzeba. A tak na marginesie: przed kim oni uciekają? Bo PI morduje i wygania chrześcijan ...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.