Salafici werbują islamskich uchodźców

Przedstawiciele skrajnie ortodoksyjnego odłamu islamu, próbują werbować nowych wyznawców wśród muzułmańskich uchodźców w Niemczech, szczególnie osoby niepełnoletnie - poinformował urząd ochrony konstytucji w Bawarii.

Salafici podejmują próby skaperowania młodych samotnych uchodźców, którzy docierają do Niemiec bez rodziny i poszukują w związku z tym bardziej niż inni kontaktów i wsparcia" - powiedział rzecznik bawarskiego urzędu agencji dpa.

Do prób werbunku dochodzi w okolicach ośrodków dla uchodźców, ale także na dworcu głównym w Monachium, gdzie od ostatniego weekendu przyjechało ponad 20 tys. osób. - Salafici usiłują wykorzystać naturalną potrzebę uchodźców otrzymania pomocy i wsparcia - dodał rzecznik.

Bawarska policja zwraca uwagę, że znany salaficki kaznodzieja wzywa na swoim profilu internetowym do nawiązywania kontaktu z uciekinierami i pozyskiwania ich dla tego odłamu islamu. Strona internetowa zawiera konkretne wskazówki, jak należy postępować z potencjalnymi kandydatami.

Salafizm jest religijnym i politycznym ruchem islamskim, domagającym się powrotu islamu do pierwotnych źródeł, odrzucającym zachodnią demokrację i postrzegającym system oparty na szariacie jako jedyną prawowitą formę państwa i społeczeństwa.

Urząd Ochrony Konstytucji od dawna obserwuje ugrupowania salafitów w związku z podejrzeniami, że niektóre z nich są powiązane z siatkami terrorystycznymi. Niemieckie służby oceniały w 2014 roku liczbę salafitów w kraju na 7 tys. Liczba ich zwolenników szybko rośnie. Są znani ze spektakularnych akcji, w tym tworzenia patroli pikietujących dyskoteki i sklepy z alkoholem.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.