Czym jest wiara? Czy możemy mówić o religii, czy raczej religiach? I czy to prawda, że właśnie skłonność do wierzenia, to ta umiejętność, która czyni z nas ludzi?
W znakomitej serii Spectrum, która od lat ukazuje się u nas nakładem wydawnictwa Muza, pojawiła się ostatnio książka Ulricha Schnabela „Zmierzyć wiarę. Dlaczego wiara góry przenosi i skąd się bierze”.
Autor analizuje dziesiątki badań, teorii i eksperymentów, które miały dowieść istnienia, bądź nie istnienia Boga, tego jak powstaje wiara i w jaki sposób wpływa na osoby, które określają się za wierzące. Chrześcijanie, muzułmanie, żydzi, buddyści, ale i ateiści – wszyscy oni goszczą na kartach tej publikacji.
Schnabel nie opowiada się jednak po żadnej ze stron. Obiektywnie prezentuje kolejne naukowe próby wyjaśnienia fenomenu wiary, uzupełniając je bardzo interesującymi wywiadami (m.in. z ewangelicką pastorką, historykiem astronomii, czy psychiatrą i badaczem mistyki).
Czy udało mu się wiarę zrozumieć? Pojąć, jak to się dzieje, że dla jednych jest czymś zbawczym (uwalniającym od problemów i trosk tego świata), dla innych zaś staje się siłą napędową prowadzącą do ortodoksji, radykalizmu, nienawiści i fanatyzmu?
Wydaje się, że nie. Zresztą sam pisze w ostatnim zdaniu, że czytelnicy powinni raczej rozpocząć dialog ze spisanymi w książce rozmyślaniami. Te zaś są niezwykle cenne i ubogacające.
Szczególnie polecam pasaże poświęcone śmiechowi w religii. Autor wspomina np. o islamskich alewitach, którzy „podnieśli humor wręcz do rangi sztuki, ponieważ są przekonani, że dzięki niemu wierni stają się bardziej tolerancyjni i otwarci na świat. Najbardziej znanym wyrazem tej postawy jest osoba Hodży Nasreddina, islamskiego Dyla Sowizdrzała”.
Któż z nas słyszał o takim obliczu islamu? A są tu także podobne fragmenty poświęcone żartom hinduskiego Kryszny, czy katolickiemu śmiechowi wielkanocnemu, kiedy to radościom ze Zmartwychwstania nie było końca.
Podsumowując: publikacja-rewelacja! :)
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…