Indonezja: Muzułmanie chronią chrześcijan

Mimo zwiększonego zagrożenia terrorystycznego czas Bożego Narodzenie przebiega w Indonezji – jak dotychczas – spokojnie i bez większych incydentów. Wielu miejsc chrześcijańskich pilnują muzułmanie.

„Wigilię i pierwszy dzień Bożego Narodzenia spędziliśmy spokojnie pod silną ochroną policji”, powiedział dziś niemieckiej agencji katolickiej KNA w Dżakarcie Theophilus Bela. Sekretarz generalny ze strony katolickiej w indonezyjskim Komitecie Religii dla Pokoju wyraził zadowolenie, że kościołów dobrze strzegły młodzieżowe organizacje Nahdlatul Ulama i Muhammadiyah.

Nahdlatul Ulama i Muhammadiyah to dwie największe masowe organizacje islamskie Indonezji, z których każda liczy ponad 30 mln członków. Grupy muzułmańskie wspierają policję i wojsko, które w tym roku w liczbie 150 tys. funkcjonariuszy na terenie całego kraju mają ochraniać ponad 33 tys. kościołów przed zamachami grup radykalnych i terrorystycznych.

Ostatnio eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegali przed zwiększonym zagrożeniem terrorystycznym w Azji południowo-wschodniej ze strony organizacji, którym bliska jest ideologia Państwa Islamskiego. Kontakty z nim utrzymuje szereg grup terrorystycznych zwłaszcza w Indonezji, kraju o największej liczbie ludności muzułmańskiej na świecie.

Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem jednostka antyterrorystyczna Densus 88 przeprowadziła akcję w wielu miastach Indonezji i aresztowała siedmiu mężczyzn podejrzanych o terroryzm. Prawdopodobnie mieli oni dokonać zamachów w Boże Narodzenie i Nowy Rok. Ponadto w Indonezji jest jeszcze żywo w pamięci seria zamachów terrorystycznych na kościoły w Dżakarcie i ośmiu innych miastach w Wigilię Bożego Narodzenia w 2000 roku. Śmierć poniosło wtedy osiem osób. Zamachowcy byli członkami dwóch organizacji terrorystycznych: Al-Kaidy i Dżimah Islamija.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  25.12.2015 21:01
  Mamy być naiwni i wierzyć w to, że muzułmanie bronią bezpieczeństwa chrześcijan? Istnieje pojęcie wstępnej fazy dżihadu jest to "dżihad podstępny", no wszystkimi środkami wprowadzając w błąd islamiści chcą osiągnąć swój cel - świętą wojnę by cały świat był islamski.
 • Zaba_na_Rowerze
  26.12.2015 00:07
  Można też dać tytuł: "Władze w Indonezji nie zgadzają się na legalne mordowanie Chrześcijan".
 • Krzysiek
  26.12.2015 17:02
  >>Wielu miejsc chrześcijańskich pilnują muzułmanie.<< Mocne były dla mnie słowa byłego muzułmanina, że w momencie kiedy zaczął pierwszy raz w życiu czytać Koran, w miarę jego czytania przestawał być wyznawcą allacha.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.