Kard. Tauran do muzułmanów

Niech zwierzchnicy religijni nie boją się potępiać działań grup, które nie mają nic wspólnego z wiarą – powiedział kard. Jean-Louis Tauran.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego wziął udział w konferencji na temat bezpieczeństwa duchowego i intelektualnego społeczeństwa w świetle tego, co nauczają religie, która odbyła się w stolicy Kataru. Takie spotkanie zostało zorganizowane już po raz 12. przez działający tam od 2008 r. Międzynarodowy Ośrodek Dialogu między Religiami. Uczestniczyli w nim politycy, dyplomaci, zwierzchnicy religijni i uczeni z wielu krajów.

Gość z Watykanu podkreślił, że wszystkie religie uczą wdrażać braterstwo, pokój, solidarność z najsłabszymi, sprawiedliwość, godność osoby ludzkiej i poszanowanie dla zasobów naturalnych naszego globu. „Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie są coraz bardziej świadomi, że razem mogą zaradzić głuchocie współczesnego społeczeństwa na Boga – powiedział kard. Tauran. – Religie nigdy jeszcze, przynajmniej w nowszych czasach, nie zajmowały tyle miejsca co dzisiaj w dialogu publicznym. Widać to np. w kioskach na lotniskach, gdzie można nabyć liczne czasopisma religijne czy książki z zakresu duchowości. Z drugiej jednak strony religie budzą lęk z powodu epizodów barbarzyńskiej przemocy, których sprawcy twierdzą, że kierują się motywami religijnymi” – dodał szef watykańskiej dykasterii. Wezwał zatem, by w domach, szkołach, meczetach i kościołach budować wspólną dla wszystkich lepszą przyszłość.

«« | « | 1 | » | »»