Kard. Tagle: jałmużny uczmy się od buddystów

Rok Święty stanowi doskonałą okazję do okrycia tego, jak miłosierdzie rozumieją i praktykują inne religie.

Jubileusz wykracza poza Kościół katolicki. Jest doskonałą okazją do okazywania miłosierdzia nie tylko jego członkom, ale i tym, którzy nie mają z chrześcijaństwem nic wspólnego. Filipiński kardynał Louis Tagle mówił o tym w  Rzymie w czasie prezentacji książki „Religia i polityka”. Podkreślił, że od ludzi innych religii wyznawcy Chrystusa mogą się wiele nauczyć choćby, gdy chodzi o jałmużnę.

„Przede wszystkim powinniśmy pamiętać teraz o ludziach w potrzebie, a ona może być rozumiana bardzo szeroko, m.in. jako troska o ofiary wszelkich niesprawiedliwości” – wskazał kard. Tagle. Podkreślił zarazem, że Rok Święty stanowi doskonałą okazję do okrycia tego, jak miłosierdzie rozumieją i praktykują inne religie. „Myślę tu o mnichach buddyjskich, którzy chodzą po mieście prosząc o jedzenie. To, co uzbierają, trafia na wspólny stół, z którego czerpią biedni i potrzebujący. Mnisi biorą z tego wyłącznie wówczas, jak coś zostanie” – mówił kard. Tagle. Podkreślił, że możemy się od buddyjskich mnichów nauczyć prosić o jałmużnę dla innych, a nie tylko o coś dla siebie. Tak właśnie postępował Jezus, a ta buddyjska praktyka pomaga nam to na nowo odkryć – zaznaczył filipiński hierarcha.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.