Raport nt. swobód religijnych na świecie

W opublikowanym w środę dorocznym raporcie nt. swobód religijnych na świecie Departament Stanu USA krytykuje prześladowania mniejszości religijnych w krajach zdominowanych przez pewne odłamy islamu; zwraca uwagę na przemoc wobec szyitów, chrześcijan i jazydów.

Raport, zdający sprawę ze stanu swobód religijnych na świecie w roku 2015, cytuje opinię szefa amerykańskiej dyplomacji Johna Kerry'ego, który uznał prześladowania szyitów, chrześcijan i jazydów przez Państwo Islamskie (IS) za "ludobójstwo".

Wybór tego terminu ma w USA poważne implikacje prawne - wyjaśnia AFP.

W Iraku i Syrii, gdzie toczy się wojna, "dżihadyści dopuszczają się aktów barbarzyństwa, jak morderstwa, tortury, handel ludźmi, gwałty i inne przestępstwa seksualne wymierzone w mniejszości religijne i etniczne" - głosi raport Departamentu Stanu.

Państwo Islamskie i Boko Haram (islamistyczna organizacja działająca w Nigerii) "nadal plasują się wśród najbardziej monstrualnych na świecie agresorów walczących z wolnością religii" - ocenia Departamentu Stanu.

Wiele uwagi poświęca też przepisom pozwalającym na surowe karanie za bluźnierstwo oraz apostazję, stosowanym w takich krajach jak Arabia Saudyjska, Pakistan, Afganistan, Mauretania i Sudan. "Prawa takie - głosi raport - w połączeniu z niedostateczną lub słabą ochroną prawną pozostają w konflikcie z uznawanymi na świecie prawami człowieka i podważają je".

"Fałszywe oskarżenia, często formułowane w nadziei na zemstę lub osobisty zysk oskarżającego, nie są czymś rzadkim. Agresja tłumu po takich oskarżeniach jest niepokojąco częsta" - ostrzega dokument.

Raport zwraca też uwagę na urzędowe prześladowania bądź ograniczenia praw wyznawców różnych religii, a zwłaszcza mniejszości religijnych w takich krajach jak Rosja, Azerbejdżan, Wietnam, Angola, Brunei, Erytrea czy Birma.

Departament Stanu, który zbadał sytuację w około 200 krajach, piętnuje też brak tolerancji religijnej w Chinach, całkowity brak wolności wyznania w Korei Północnej, brak tolerancji dla sunnitów w szyickim Iranie oraz dla szyitów w Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej, a także wzrost antysemityzmu w Europie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.