Atak islamistów w Mogadiszu

Co najmniej 23 osoby zginęły a ponad 30 zostało rannych w eksplozji dwóch samochodów pułapek przed popularnym hotelem w stolicy Somalii. Do ataków przyznała się islamistyczna partyzantka Al-Szabab.

Policja i funkcjonariusze służb bezpieczeństwa kontynuują walkę z zamachowcami, którzy bronią się w budynku hotelu. Jak informuje Associated Press, dały się słyszeć dalsze wybuchy. Jeden z zamachowców wysadził się w powietrze detonując kamizelkę wypełnioną materiałami wybuchowymi.

Zdaniem władz bilans ofiar najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie.

Według policji, pierwszy pojazd wyładowany materiałami wybuchowymi uderzył w hotel Nasa-Hablod, położony w odległości ok. 600 metrów od pałacu prezydenckiego, po czym uzbrojeni bojownicy wtargnęli do budynku. Kilka minut później kolejny samochód pułapka eksplodował w tej samej okolicy, w pobliżu gmachu parlamentu.

Przedstawiciel policji kpt. Mohamed Hussein poinformował, że z budynku hotelu ewakuowano 30 osób, w tym członka rządu. Trzech z pięciu zamachowców zostało zabitych. Pozostali obrzucili atakujących funkcjonariuszy granatami i odcięli dopływ prądu do hotelu.

Według innego policjanta Alego Nura wśród ofiar śmiertelnych znalazł się były somalijski deputowany, pułkownik policji oraz kobieta z trojgiem dzieci. Większość zabitych to policjanci.

Nad miejscem zdarzenia unosił się wielki obłok czarnego dymu, a na ulicy przed hotelem zniszczonych zostało kilkanaście zaparkowanych tam samochodów; na chodniku widać było też ślady krwi.

Do ataków przyznali się islamiści z ugrupowania Al-Szabab. "Naszym celem byli ministrowie i przedstawiciele sił bezpieczeństwa znajdujący się w hotelu" - powiedział w rozmowie z Reuterem rzecznik tej organizacji Abdiasis Abu Musab.

Jak dodał, hotel należy do somalijskiego ministra ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Mohammeda Abukara Islowa.

Wcześniej w październiku w wyniku eksplozji samochodu ciężarowego w Mogadiszu zginęło co najmniej 358 osób. Był to najtragiczniejszy atak tego typu w historii kraju. Al-Szabab nie przyznało się do jego przeprowadzenia.

Al-Szabab, ugrupowanie powiązane ze wschodnioafrykańskim odłamem Al-Kaidy, walczy o narzucenie w Somalii surowej wersji islamu. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, zwłaszcza w stolicy kraju.

«« | « | 1 | » | »»
 • Rozbrojony
  03.11.2017 14:27
  Dziwi mnie, ze ludzie daja sie jeszcze nabrac na pokojowy islam. Otwörzecie oczy, obudzci sie ! Czytajcie, informujcie sie. Ludzie, jakiej przyszlosci chcecie dla swoich dzieci i wnuköw. To jest islamska inwazja- czas sie obudzic z letargu.

  VII wiek:
  - Mahomet wysyła Khalida do plemienia Jazima z ofertą przyjęcia islamu, kiedy ci odmówili, zostali zamordowani co do jednego.
  - Po bitwie pod Olayis w dzisiejszym Iraku przez dwa dni Khalid zbierał ciała przegranych. Położył je w suchym strumieniu i odciął im głowy, aż strumień spłynął krwią.
  - Khalid odciął głowę perskiego dowódcy i pozwolił krwi wsiąknąć w ziemię i na tej właśnie ziemi zgwałcił jego żonę. ( wcześniej to samo robił Mahomet po bitwie pod Khaybar )
  VIII wiek:
  - masakra 26 000 Hindusów w Sind
  - szlachta ormiańska po debacie została zamknięta w kościele, który potem podpalono
  - w Efezie wzięto 7000 Greków do niewoli ( typowy morski rajd po niewolników )
  IX wiek:
  - burzenie wszystkich nowych kościołów
  - powstanie Koptów przeciwko dżizji ( podatek od niewiernych ) - wówczas Koptowie stanowią ogromną większość w Egipcie ( prawie 100% )
  X wiek:
  - masakra chrześcijan w Sewilli
  - wzięcie do niewoli 22 000 Greków w Salonikach ( kolejna wyprawa po niewolników )
  - zniszczenie 30 000 kościołów w samym tylko Egipcie i Syrii ( !!! )
  XI wiek:
  - masakra 6000 Żydów w Maroku
  - masakra 4000 Żydów w Granadzie
  - masakra setek Żydów w Kordobie ( dokładna liczba nie została ustalona )
  - masakra 15 000 osób w Hindustanie + 500 000 wziętych do niewoli
  XII wiek:
  - Żydzi w Jemenie otrzymali ultimatum - przyjmują islam lub zginą
  - chrześcijanie z Granady zostali deportowani do Maroka
  - wiele zniszczonych miast w Indiach
  - niewola 20 000 Hindusów w jednym tylko mieście
  XIII wiek:
  - 50 000 hinduskich niewolników staje się wolnymi po konwersji na islam
  - masowe mordy chrześcijan w Damaszku i Safedzie
  - masakra Żydów w Marakeszu
  - przymusowe konwersje Żydów w Tabrizie
  XIV wiek:
  - zamieszki w Kairze, palenie kościołów ( dokładnie to samo co współcześnie )
  - masakra 90 000 Hindusów na rozkaz Tamerlana
  - 180 000 Hindusów popada w niewolę
  XV wiek:
  - zniszczenie 700 wiosek w Indiach przez Tamerlana
  XVI wiek:
  - hinduskie kobiety zaczęły masowo praktykować sati - rytualne samobójstwo by nie stać się seksualnymi niewolnicami w haremach sułtanów
  XVII wiek:
  - przymusowe konwersje Żydów z Jemenu i Persji
  - przymusowe konwersje Greków
  - 600 000 Hindusów zamordowanych przez Akbara
  XVIII wiek:
  - prześladowania zaratusztran
  - wypędzenie Żydów z Dżiddy
  - prześladowania Hindusów
  - masakra Żydów w Maroku
  XIX wiek:
  - przymusowe konwersje Żydów w Iranie
  - masakra Żydów w Bagdadzie
  - masakra 250 000 Ormian w Turcji
  XX wiek:
  - zagłada 1,5 miliona Ormian w Turcji - pierwszy holokaust w historii
  Po 11. IX 2001 na całym świecie miało miejsce 19 000 kolejnych mniejszych ataków dżihadowskich. 1400 lat istnienia islamu i prowadzenia dżihadu pochłonęło 270 milionów ofiar:
  - 60 milionów chrześcijan
  - 10 milionów buddystów
  - 80 milionów Hindusów
  - 120 milionów Afrykańczyków (w samej tylko Afryce muzułmanie wymordowali ponad 110 milionów chrześcijan, gdyż cała Płn. Afryka była kiedyś chrześcijańska a teraz jest islamska).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.