Nuncjusz apostolski w Egipcie rozmawiał z papieżem Franciszkiem.
Sytuacja Kościoła katolickiego w Egipcie, relacje z Kościołem prawosławnym oraz muzułmanami – to główne tematy, które w czasie rozmowy z Papieżem poruszył nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Bruno Musarò mówił także, iż nadal żywa pozostaje pamięć o wizycie Franciszka w tym kraju i to nie tylko wśród katolików, ale także wśród muzułmanów.
„Podczas spotkania z Papieżem mówiłem o sytuacji Kościoła katolickiego w Egipcie oraz o relacjach ze wspólnotą prawosławną. Ich zwierzchnik Tawadros II, przyjaźni się z Franciszkiem już od czasu, gdy spotkali się po raz pierwszy. Wskazałem także na dobre relacje z muzułmanami. Wielki immam Uniwersytetu al-Azhar przechowuje w swojej pamięci szczególnie ostatnie spotkanie z Papieżem w Watykanie. Ojciec Święty zaprosił go wtedy także na obiad do Domu św. Marty. Ten piękny, prosty gest pozostawił w nim bardzo dobre wspomnienia. I to jest przewodnia linia posługi papieskiej: dialog, bliskie, braterskie kontakty z innymi. Chodzi o dialog także na poziomie teologicznym, o ile jest to oczywiście możliwe” – powiedział nuncjusz apostolski w Egipcie.
W czasie audiencji abp Musarò poruszył także temat terroryzmu. Wskazał na działania podjęte przez prezydenta Egiptu Abdela Fattaha al Sisi, aby uwolnić ten kraj od grup ekstremistycznych. Szczególnymi działaniami została objęta północna część półwyspu Synajskiego. „Ludzie mają nadzieję – stwierdził nuncjusz apostolski w Egipcie – że ta operacja wojskowa przyniesie pozytywne rezultaty”.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?