„Biblijny horyzont dialogu" jest tematem o szczególnym znaczeniu teologicznym. Po pierwsze, dlatego że dialog międzyreligijny jest potrzebą chwili obecnej, która nie może być odkładana. Po drugie, przymiotnik „biblijny" wskazuje na potrzebę uważnej refleksji nad świętymi księgami, które są duszą teologii.
Zakończenie
Na początku lat dziewięćdziesiątych Christoph Schwoebel zauważył, że niektóre wysiłki, zmierzające do nadania kontaktom międzyreligijnym określonego kontekstu, próbowały skompensować brak fundamentu teologicznego przyjęciem ogólnych zasad tolerancji i wzajemnej życzliwości, które mają swe źródło w świeckiej koncepcji tolerancji europejskiego oświecenia.
Ta refleksja, w której odnoszę się do mojej książki Biblia i religie, wraz z kilkoma dodatkowymi aspektami, pokazuje - jeśli chodzi o podjęte zagadnienie - że Pismo, zarówno w części, jak i w swej jedności kanonicznej, proponuje jasny punkt widzenia, który kształtuje biblijny horyzont dla solidnego fundamentu teologicznego w dialogu międzyreligijnym. Ten dialog, oczywiście, otworzy ludzkości drogi, które nie zostały jeszcze przebyte, a wówczas chwale Boga w niebie towarzyszyć będzie pokój ludziom na ziemi, stworzonym na podobieństwo Boga.
Z angielskiego przełożyli Janusz Brzozowski SVD i Adam Wąs SVD
Fragment artykułu publikujemy dzięki uprzejmości wydawnictwa Verbinum
* * *
Czwarty tom serii wydawniczej Dialog Kultur i Religii jest poświęcony Księgom Świętym religii monoteistycznych. Zawiera on zarówno materiały międzynarodowego sympozjum naukowego, które Centrum Dialogu Kultur i Religii w Pieniężnie, Sekcja Misjologii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Apostolat Biblijny SVD w Laskowicach Pomorskich zorganizowały 4 października 2006 roku w Warszawie, jak i, dodatkowo, artykuły poświęcone dialogowi międzyreligijnemu. Autorzy opracowań podejmują próbę odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Czy przesłanie Ksiąg Świętych legitymizuje relacje dialogowe z wyznawcami innych religii? Jakie sq możliwości prowadzenia dialogu miedz/religijnego i gdzie przebiegają jego granice wyznaczone przez Księgi Święte? Materiał publikowany w niniejszym tomie został podzielony na dwie części. Przedmiotem pierwszej sq teoretyczne pod¬stawy dialogu, które autorzy ukazują z perspektywy własnych tradycji. W drugiej części, poświęconej praktycznemu wymiarowi dialogu, przedstawia się organizacje chrześcijańskie, które stanowią egzemplifikację dialogowego zaangażowania środowisk biblijnych. Zawarta w niniejszym tomie naukowa refleksja Żydów, chrześcijan i muzułmanów na temat Ksiąg Świętych ma przyczynić się do wzmocnienia idei dialogu międzyreligijnego we współczesnym świecie, prowadzącego do wzajemnego poznania i pełnego zrozumienia, które, jak głosił Jan Paweł II, stanowią o możliwościach ulepszania i transformacji świata oraz, jak przekonuje Benedykt XVI, są życiową koniecznością, od której w dużej mierze zależy nasza przyszłość.
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
» | »»