Rada Katolików i Muzułmanów zaniepokojona protestem

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów jest zaniepokojona zamieszaniem wokół budowy Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie. Za niezrozumiały uznało protest przeciw tej budowie stowarzyszenie żydów polskich B'nai B'rith Polin.

W sobotę w Warszawie odbyła się manifestacja kilkudziesięciu osób przeciwko budowie meczetu. Ma się on mieścić w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej, który powstaje przy rondzie Zesłańców Syberyjskich w Warszawie. Manifestację zorganizowało Stowarzyszenie Europa Przyszłości.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów w oświadczeniu przesłanym PAP w poniedziałek przypomniała, że zgodnie z konstytucją i ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania "każda oficjalnie uznana religia w Polsce posiada prawo do wznoszenia budowli sakralnych".

Rzecznik stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk poinformował PAP, że procedura wydawania pozwoleń administracyjnych na tę inwestycję została zakończona w 2006 r. "Z naszego punktu widzenia jest to inwestycja, która się toczy. Nie wchodzimy w żadne spory ideologiczne. Nie ma żadnych przesłanek, żeby ingerować w proces inwestycyjny. Inwestycja ma zostać zakończona w końcu bieżącego roku" - powiedział.

Rada, nawiązując do sobotniego protestu, wyraziła "zaniepokojenie faktem, że tego typu zamieszanie ma miejsce w ojczyźnie Jana Pawła II, który jako papież odwiedził meczet oraz wykonywał liczne przyjazne gesty wobec muzułmanów i wielu z nich wyrażało swój żal po jego śmierci".

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

Za niezrozumiały i niczym nie wytłumaczalny uznało protest przeciwko budowie meczetu w Warszawie stowarzyszenie polskich Żydów B'nai B'rith Polin.

"Rozbudzanie nastrojów antyarabskich w niczym nie różni się od podsycania antysemityzmu" - napisało stowarzyszenie w oświadczeniu przekazanym PAP. W ocenie stowarzyszenia "konflikty między religiami i protesty wobec budowania świątyń przez mniejszości prowadzą do niepotrzebnej wrogości między grupami społecznymi".

W oświadczeniu zauważono, że "nie każdy islam jest +radykalny+". "Ze zdecydowaną większością muzułmanów my, Żydzi pragniemy toczyć owocny dialog" - podkreślono.

B'nai B'rith Polin to międzynarodowa organizacja środowisk żydowskich istniejąca w Polsce od końca XIX wieku do 1938 roku; odtworzona w 2007 roku. Jest współorganizatorem Marszu Żywych. Jej siedziba mieści się w budynku Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  29.03.2010 23:03
  Po co protestują? CZy Jan Paweł II nie całował Koranu?
 • serafin
  29.03.2010 23:45
  Stop islamowi w Polsce! Niech Ci którzy uważają ze wszystko jest ok pojadą do Marsylii, Nicei, Malmo, Amsterdamu itd
  Te miasta są zalane islamistami. W Belgii rodzi się najwięcej dzieci o imieniu mohamed. Poza tym wsparcie dla tej inwestycji dają radykałowie z Ligi Muzułmańskiej( poza tym jest tylko jeden islam radykalny inne to mydlenie oczu pożytecznym idiotom z Zachodu), budowany na miejscu historycznym Reduty Ordona! No i po co im meczet na 11 tysięcy - rozumiem, że będą go chcieli zapełnić do ostatniego miejsca, a przecież tylu ich nie żyje w Warszawie, poza tym mają już dom modlitwy naprzeciwko Pałacu w Wilanowie. Kto się im daję kończy marnie- widać to na Zachodzie, gdzie idiotyzmy lewicy ściągnęły to całe..
 • serafin
  30.03.2010 14:42
  Islam to ideologia zagrażająca naszej kulturze. Polecam www.arabia.alleluja.pl oraz http://www.fronda.pl/news/czytaj/jean_alcader_islam_nie_jest_religia
 • serafin
  31.03.2010 21:27
  Ciekawe ze pisze już trzeci kom. Wcześniejsze nie wiem dlaczego nie przeszły. Bez wulgaryzmów. No panie admin.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.