Benedykt XVI: Czas na dialog z judaizmem o Jezusie

Benedykt XVI broni się przed zarzutem, jakoby opowiadał się za prowadzeniem działalności misyjnej wśród Żydów.

„Takie stwierdzenie jest po prostu fałszywe” – napisał Papież Senior w najnowszym wydaniu teologicznego miesięcznika Herder Korrespondenz. We wrześniu na łamach tego czasopisma zarzut prowadzenia działalności misyjnej wśród Żydów i uprawiania antyjudaizmu postawił Papieżowi Seniorowi niemiecki dogmatyk prof. Michael Böhnke z Wuppertalu.

Prof. Böhnke komentował wówczas traktat Benedykta XVI pt. „De Judaeis”, opublikowany rok temu w dwumiesięczniku Communio, po którym nie milknęły głosy krytykujące Benedykta XVI. Teraz głos zabrał sam Papież Senior, broniąc się zdecydowanie przed stawianymi mu zarzutami. W tekście zatytułowanym „Sprostowanie: Nie misja, a dialog” pisze on, że zarzuty prof. Böhnkego to „groteskowy nonsens i nie mają nic wspólnego z tym, o czym mówiłem. Dlatego odpieram jego artykuł jako w najwyższym stopniu nieprawdziwą insynuację“.

Benedykt XVI pisze, że „Judaizm i chrześcijaństwo oznaczają dwa sposoby wykładni Pisma. Obietnice dane Izraelowi są dla chrześcijan nadzieją Kościoła. Kto się tego trzyma, bynajmniej nie kwestionuje podstaw dialogu judeo-chrześcijańskiego.” Papież Senior pisze dalej, że Chrystus polecił głosić Słowo wszystkim narodom i kulturom. Dlatego „nakaz misyjny jest uniwersalny – z jednym wyjątkiem: misjonowanie Żydów po prostu nie było przewidziane i konieczne, ponieważ tylko oni sami spośród wszystkich narodów znali ‘Boga nieznanego’”.

W stosunku do Izraela więc liczy się nie misja, ale dialog o tym, czy Jezus z Nazaretu jest „Synem Bożym, Logosem”, na którego – wedle Jego obietnic skierowanych do Swojego narodu – czeka Izrael i, nie wiedząc tego, czeka ludzkość”.

Benedykt XVI-Joseph Ratzinger, bo tak autor podpisał się pod artykułem, zaznaczył, że teraz jest czas, by taki dialog rozpocząć.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Anakin
  27.11.2018 10:19
  Czyli to co się stało w dniu Pięćdziesiątnicy było dialogowaniem? Być może. Ale mam wrażenie jakieś kombinacji semantycznej. Jest oczywiste, że (załóżmy przez moment że to możliwe) ewangelizowanie żydów wymaga zupełnie innego podejścia, bo apeluje do ich Przymierza z Bogiem. Ale, żeby od razu zmieniać nazwę?
  Nie ma (jak chce tego rada żydowsko-chrześcijańska) osobna droga Żydów do zbawienia poza Chrystusem. Inaczej Chrystus urodziłby się w Indiach albo w Częstochowie.
 • art
  27.11.2018 11:19
  (inspirowane @JERZ.)
  Tak więc trudno zrewidować to do czego nas w dzieciństwie „.Ojce nasze i Dziady” wzwyczaiły… .Bóg, Wiara, Tradycja, Polska.
  Proste! Takie zrozumiałe, przytulne. Święte!
  Jak więc lud w Jerozolimie zszokowany być musiał widząc Pana z pogardzanymi celnikami , urzędnikami wrogiego Cesarstwa. I z jawnogrzesznicą! Z taką Anetą K. na piedestale …
  .. albo centrum patriotyzmu … Świątynia Jerozolimska ! Lud odejmując od ust sobie utrzymywał intelektualne elity niepracujące ale Tradycję studiujące i wytyczne opracowujące… aby nie zgasł ten ledwie tlący się kaganek…aby Rzeczpospolita przetrwała!!! NASZA Rzeczposp[olita: Ojczyzna Ojców i Dziadów naszych! Z tak piękną przeszłością! Husaria…i ..pan, panie tego.. no
  A tu ktoś rękę na to święte dzieło …
  Trudne, jak się zastanowimy! Twarda to mowa! Ale Pan uznał iż czas na zmiany…
  Teraz my, chrześcijanie, w zagrożeniu! Ojciec Święty uznał iż czas na zmiany.
  A my mamy wątpliwości
  Czy w ogóle mamy prawo mieć inne zdanie niż Namiestnik Pana naszego na ziemi? Nawet wtedy gdy wydaje się nam iż ku przepaści nas prowadzi?
  CZY WIERZYMY W BOGA OJCA WSZECHMOGĄCEGO , STWORZ… ???
  Wierzymy!
  NAPRAWDĘ???
 • Gość
  27.11.2018 15:23
  trudno mi uwierzyć że to słowa BXVI - go.
 • Adam
  28.11.2018 12:24
  Polecam prace ks. prof. Chrzanowskiego nt. judaizmu, Żydów itd. Pokazuje on m. in. że dzisiejsi wierzący Żydzi wyznają inna religię, niż ta ze Starego Testamentu, chociaż oczywiście od niej się wywidzącą. Czyli i oni, i my mamy takie samo prawo do komentowania, ujmując w skrócie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.