Jeżeli ktoś uważa, że fundamentalizm islamski skończył się wraz ze zwycięstwem nad Państwem Islamskim w Iraku i Syrii, to jest w wielkim błędzie. ISIS jeszcze nie umarł – powiedział dyrektor włoskiej sekscji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, komentując obecną sytuację w Burkina Faso.
Alessandro Monteduro wezwał do wzięcia udziału w kampanii, której celem jest wsparcie formacji seminarzystów tego afrykańskiego kraju. „Nowi kapłani są absolutnie potrzebni dla tamtejszego Kościoła, aby wesperzeć i dać nadzieję tym odważnym wspólnotom wiernych, prześladowanym przez ekstremizm islamski”.
Sytuację w Burkina Faso opisuje ordynariusz tamtejszej diecezji Fada N’gourma, położonej we wschodniej części kraju, szczególnie narażonej na ataki dżihadystów. Konsekwencją ich działalności i stosowanej przez nich przemocy jest m.in. ogromna liczba uchodźców, którym Kościół stara się pomóc. Schronienie znaleźli w szkołach, w salach lekcyjnych, ale w związku z tym nie może się rozpocząć nowy rok szkolny.
Bp Pierre Claver Malgo przyznał, że w ostatnich latach obserwuje się wzrost fundamentalizmu islamskiego i trudno wytłumaczyć to zjawisko. Jedno jest pewne – stwierdził – chcą przejąć kontrolę nad całym Sahelem. Opisując brutalne ataki dżihadystów, podkreślił, że zawsze zmuszają oni wiernych do porzucenia wiary i przejścia na islam. Do tego dochodzą także znieszczenia i profanacje chrześcijańskich symboli religijnych, a także kościołów i kaplic.
O wyraźnie antychrześcijańskiej naturze działań ISIS-u świadczą także porwania i zabójstwa osób duchownych, zarówno katolickich, jak i protestanckich. Wśród nich jest ks. Joel Yougbare porwany 17 marca tego roku. „To smutne patrzeć na jego rodziców i nie móc ich w żaden sposób pocieszyć – stwierdził bp Malgo. - Dlatego potrzebujemy nowych kapłanów, których ciągle brak. Moglibyśmy otwierać nowe parafie, jest taka potrzeba, ale niestety nie mam księży, których mógłbym tam posłać” – dodaje hierarcha.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.