Francja: Zamknięto kilka szkół koranicznych i 12 miejsc kultu

Francuskie władze zamknęły w różnych miastach 4 szkoły koraniczne, 12 miejsc kultu, ok. 130 barów i 9 stowarzyszeń - poinformował w piątek sekretarz stanu w MSW Francji Laurent Nunez. Miejsca te były "dotknięte politycznym islamizmem i komunitaryzmem" - wskazał.

"Walczymy przeciwko politycznemu islamizmowi, który sugeruje, że prawo Boże jest nadrzędne w stosunku do prawa Republiki" - mówił Nunez dla kanału telewizyjnego France 2, definiując polityczny islamizm jako ruch, który m.in. neguje równość kobiety oraz mężczyzny wobec prawa oraz kwestionuje prawo kobiet do edukacji. "Nie powinniśmy jednak mylić islamu politycznego z islamem jako takim" - zastrzegał Nunez.

Sekretarz stanu powiedział, że obiekty zamknięto w 15 dzielnicach różnych francuskich miast. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało agencję AFP, że miejsca te były zamykane od lutego 2018 r. w ramach "kompleksowego planu walki z politycznym islamizmem".

Władze francuskie sprawdzają również, czy środowiska muzułmańskie nie nadużywają pomocy socjalnej państwa. Francuskie ministerstwa przeprowadzają kontrole, których efektem jest 15 mln euro odzyskanych funduszy w ramach pomocy socjalnej, która nie powinna zostać przyznana osobom ubiegającym się o wsparcie państwa.

Działania władz są częścią planu walki z radykalizmem religijnym. Pod koniec października prezydent Emmanuel Macron spotkał się przewodniczącym Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego (CFCM) Dalilem Boubakeurem (rektorem Wielkiego Meczetu w Paryżu), z którym omawiał wprowadzanie radykalniejszych środków w walce z ekstremizmami religijnymi na terenie Francji. Francuskie władze chcą mieć również większy wpływ na finansowanie meczetów, które korzystają ze środków płynących z zagranicy.

Prezydent obiecał, że pod koniec roku przedstawiony zostanie tzw. pakiet środków przeciwko komunitaryzmowi w dziedzinie edukacji, zdrowia, pracy oraz różnych usług publicznych. Komunitaryzm to nurt filozofii polityki, który podkreśla ważność wspólnot w życiu człowieka oraz znaczenie tradycji przy wydawaniu ocen moralnych.

Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner poinformował po spotkaniu Macron-Boubakeur, że prezydent Republiki poprosił CFCM o "przyspieszenie tempa walki z komunitaryzmem i islamizmem". "Oczekuje się, że stowarzyszenie muzułmanów wyrazi zdecydowane stanowisko na temat zasłaniania przez kobiety twarzy, relacji w szkołach koranicznych oraz wobec przestrzegania prawa, które nie pozwoli już radykałom na dwuznaczności" - mówił minister Castaner.

Na spotkaniu z CFCM prezydent mówił, że islamska chustka na głowach kobiet może służyć jako narzędzie separatyzmu i komunitaryzmu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Anonim (konto usunięte)
  15.11.2019 17:59
  Prawo Boże jest nadrzędne, to oczywiste. Tylko tutaj bóg jest fałszywy.
 • CSOG
  16.11.2019 09:44
  Podwójny nokaut.
  Próbowaliście Państwo obejrzeć pojedynek bokserów wyłącznie dla pewnej empatii? Patrzeć na takie widowisko wyłącznie po to aby czuć ból po ciosie otrzymanym przez każdego zawodnika? Zazwyczaj kibicujemy jednemu z nich i cieszymy się, kiedy cios przyjmuje przeciwnik zawodnika któremu sekundujemy. A jeżeli Bóg patrzy inaczej? Jeżeli patrząc, czuje jedynie sumę bólu, cierpienia i oszołomienia obu rywali? Cóż z pojedynkami w których nie ma punktów dodatnich, a jedynie istotna jest suma strat?
  "Prezydent Emmanuel [...] omawiał wprowadzanie radykalniejszych środków w walce z ekstremizmami religijnymi". Nie przeoczmy lekkomyślnie liczby mnogiej w wyrazie "ekstremizmami". Znając nigdy nie zaspokojony apetyt rewolucji francuskiej, spodziewajmy się raczej, że po ekstremizmach islamskich przyjdzie czas na te chrześcijańskie. Droga zamykania obiektów sakralnych będzie już utorowana, drzwi komunitaryzmu będą otwarte. Swoją drogą czy ten rdzeń wyrazu komun... już przestał straszyć grozą swojego znaczenia? I nie w tym sensie, abym odczuwał zabobonny lęk przed wyrażeniem komun_alne mieszkanie. To raczej tylko rodzaj dziwnego dreszczu lekkiego niepokoju, czy przypadkiem ten komunitaryzm to nie zgrabny anagram komunizmu? Znamy? Znamy. Nie, nie mogę mówić o lekkim niepokoju, to co czuję to wyraźny strach, że spełnią się życzenia tych, którzy niby dla żartów, niby na serio wołali niemalże w modlitwach komuno wróć. A czego tu się bać, dobrze nam było w socjalu. W z socjalem może i było wygodnie. Bez Boga dobrze nam z pewnością nie będzie Dla tych, którzy nie lubią dłuższych wypowiedzi lub nie zrozumieli zawiłości. Nie cieszy mnie, że zamknęli 12 miejsc kultu, a nie były to miejsca mojego kultu. Martwi mnie że najpewniej niedługo zaczną zamykać te moje.
 • krut00
  13.12.2019 19:47
  "Francuskie władze chcą mieć również większy wpływ na finansowanie meczetów, które korzystają ze środków płynących z zagranicy" Innymi słowy chciałyby zanegować charakter pieniądza i jedynie uznawać własny. Wypada przypomnieć że ZSRR miał swojego czasu wieloletnie osiągnięcia w tej dziedzinie i że skończyło się to dość marnie.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .