Piękne dusze kwietnych ludzi

Neolityczne wierzenia w XXI wieku?

Indonezyjską wyspę Siberut zamieszkuje lud Mentawai, którego członkowie wierzą, że im piękniej będą wyglądać, tym bardziej uszczęśliwią swoją duszę, a więc nie będzie ona chciała opuszczać ich ciała. Stąd też kolorowe przepaski na ich czołach, kwiaty hibiskusa we włosach i promieniujące szczęściem oblicza członków plemienia.

 „Szczęśliwa dusza zostaje z nami. Nieszczęśliwy duch ucieka, gdzie pieprz rośnie” – czytamy w artykule „Dzieci kwiaty”, opublikowanym w najnowszym, 3 numerze dwutygodnika „Forum”.

W tekście mowa także m.in. o innych animistycznych wierzeniach Mentawai, o sikikerei, czyli tamtejszych szamanach, czy pradawnych obyczajach, które wciąż mają się dobrze.

„Dialog z dżunglą i duchami jest nieustanny”, podkreśla francuski dziennikarz, który przez tydzień mieszkał z autochtonami w tradycyjnym, drewnianym domu uma.

Opisuje on kolejne wyprawy, polowania, czy religijne ceremonie, mające swe korzenie jeszcze w neolicie, ale także zagrożenia z jakim od dekad zmagać musza się członkowie plemienia (np. w latach ’70 na siłę przesiedlano ich do rządowych wiosek lub zmuszano do zmiany religii).

Więcej na ten temat w nowym numerze dwutygodnika „Forum”, który właśnie dziś trafił do kiosków.  

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.