Dalajlama XIV wybrał Wrocław

Wykład o solidarności, wizyta w synagodze i spotkanie z młodzieżą, to najważniejsze punkty wrześniowej wizyty we Wrocławiu duchowego przywódcy Tybetu Dalajlamy XIV. Będzie to jedyne miasto w Polsce, które odwiedzi podczas jesiennego pobytu w Europie.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Dalajlama XIV odwiedzi Wrocław w dniach 22-23 września, stolicę Dolnego Śląska wybrał z 85 innych propozycji. Zaproszenie do duchowego przywódcy Tybetu zostało wystosowane z okazji obchodów 30-lecia powstania "Solidarności".

Wizytę dalajlama rozpocznie wykładem, który wygłosi w Hali Stulecia. "Tematem odczytu będzie solidarność na świecie, ale znajdzie się w nim także akcent polskiej Solidarności i tego, jakie było jej znaczenie" - mówił Dutkiewicz.

W spotkaniu będzie mogło wziąć udział 6 tys. osób. Wszystkie wejściówki zostały już zarezerwowane, pełna jest także licząca 500 miejsc lista rezerwowa. "Jeśli osoby, które się zapisały nie odbiorą wejściówek, to nie jest wykluczone, że będzie jeszcze szansa na wejście na wykład. Być może przed halą postawimy także telebim" - dodał prezydent.

Po wykładzie Dalajlama XIV odwiedzi wystawę "Solidarny Wrocław" oraz Synagogę pod Białym Bocianem we wrocławskiej dzielnicy Czterech Świątyń.

Na 23 września zaplanowana została konferencja prasowa, spotkanie z młodzieżą w Kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego oraz modlitwa wielowyznaniowa. "Jesteśmy w kontakcie z wrocławskimi liceami, bo liczba miejsc w kościele będzie ograniczona. Jego świętobliwość chce, żeby była to spontaniczna dyskusja i będzie można pytać o wszystko" - zapowiedział prezydent.

Będzie to druga wizyta Dalajlamy w stolicy Dolnego Śląska. W 2008 r. duchowny spotkał się we Wrocławiu z młodzieżą i wygłosił wykład na temat tolerancji. Odebrał wówczas tytuł honorowego obywatela Wrocławia "Civitate Wratislaviensi Donatus 2008".

Dalajlama XIV Tenzin Giaco (istnieje także pisownia Tenzin Gyatso) jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie w chińskiej prowincji Qinghai. Dwa lata później rozpoznano w nim "tulku" - kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów.

Osadzono go na tronie, gdy miał pięć lat. Pobierał nauki monastyczne w tybetańskich uniwersytetach buddyjskich. Władzę polityczną objął jako piętnastolatek w listopadzie 1950 r., w miesiąc po wkroczeniu armii chińskiej i zajęciu przez nią wschodniej części Tybetu. W rok później pod presją armii chińskiej ratyfikował 17-punktowe porozumienie z Chinami.

W 1959 r., po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama XIV wraz z 80 tysiącami tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Od 1960 r. jego siedzibą jest północnoindyjskie miasto Dharamśala w stanie Himaćal Pradeś.

W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Dalajlama XIV był w Polsce trzy razy - w 1993 r., 2000 r. oraz 2008 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg