O żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczyna od soboty cykl spacerów po galeriach wystawy stałej pt. "Spacery po wystawie. Bez wychodzenia z domu", w których będzie można uczestniczyć online - poinformowało w piątek muzeum.

"Aby uprzyjemnić wam ten trudny czas, przygotowaliśmy wyjątkowy cykl spacerów po galeriach wystawy stałej, które obejrzycie online. Od 11 kwietnia - przez siedem kolejnych tygodni - w każdą sobotę o 10 zapraszamy nasz Facebook na premierę nowego odcinka" - podało muzeum w komunikacie.

"Po drodze czekają na was opowieści o królach, wynalazcach, myślicielach i przemysłowcach. O żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze. O miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce. O życiu znanym z kronik i gazet. I o tym znanym z ulicy w żydowskich dzielnicach" - dodano.

W pierwszym odcinku cyklu - w najbliższą sobotę - widzowie zobaczą galerię "Pierwsze spotkania". Przewodnik muzeum, Mariusz Jastrząb, opowie o początkach relacji między Żydami a Polakami, o tym, kiedy i w jakich okolicznościach żydowscy przybysze osiedlili się w Polsce i jaką rolę odgrywali w gospodarce dawnej Polski. Będzie można dowiedzieć się też, czym wolno im się było zajmować, jakie zawody były im zakazane oraz jakie zadania powierzali im książęta i królowie.

Kolejne odcinki cyklu dotyczyć będą m.in. historii Żydów w dawnej Polsce, tego jak zmieniał się świat polskich Żydów w XIX wieku, Zagłady oraz dylematu- zostać czy wyjechać - przed którym stanęli ci, którzy przeżyli Holocaust.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg