Koncerty, wykłady, warsztaty wypełniają Prolog, czyli wstęp do 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Wydarzenia od wczoraj są dostępne w internecie, od jesieni - także w świecie rzeczywistym. Prolog potrwa do 18 grudnia.
"Złośliwy wirus wymusił na nas zmianę tegorocznych planów, ale okazuje się, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Zawsze mówiliście, że 10 dni festiwalu to zdecydowanie za mało, mamy więc dla Was półroczny FKŻ" - napisali organizatorzy na stronie festiwalu.
Motywem przewodnim Prologu 30. FKŻ jest ogień. "Będziemy rozpalali go krok po kroku tak, aby w czerwcu 2021 zapłonął pełną mocą" - podali organizatorzy.
Zgodnie z zapowiedziami pierwsze z 60 wydarzeń w ramach festiwalowego Prologu będą dostępne na stronie internetowej FKŻ i w mediach społecznościowych. Od jesieni niektóre punkty programu zostaną przeniesione do świata rzeczywistego - do kawiarni Cheder na Kazimierzu, dawnej żydowskiej dzielnicy w Krakowie, oraz do innych miejsc partnerskich festiwalu. W zimie zaś - według zapowiedzi organizatorów - można się spodziewać kulminacji Prologu "w duchu prawdziwego festiwalu".
30. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, który miał rozpocząć się 26 czerwca, został przeniesiony na przyszły rok. Każdego roku 10-dniowy festiwal prezentuje niemalże 300 wydarzeń (w programie głównym i towarzyszącym), gromadzi około 30 tys. osób z całego świata, które biorą udział koncertach, warsztatach, wykładach, dyskusjach, zwiedzaniach.
Magda Brudzińska Klezmer Trio Magda Brudzińska Klezmer Trio - "Bubliczki" ["Sztejtel", 2014]Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…