Indie: Miejsce po meczecie do podziału

Indyjski sąd w Lakhnau w stanie Uttar Pradeś na północy kraju orzekł w czwartek, że teren zburzonego XVI-wiecznego meczetu w tamtejszym mieście Ajodhja zostanie podzielony między hinduistów i muzułmanów.

Jedną trzecią terenu świątynnego mają otrzymać muzułmanie, a dwie trzecie dwie różne wspólnoty hinduistyczne. Sąd zezwolił również, by na spornym obszarze pozostały hinduistyczne posągi. Zdaniem obserwatorów, wyrok ma charakter kompromisowy.

W przekonaniu wyznawców hinduizmu meczet Babri w Ajodhji stoi w miejscu dawnej świątyni ich boga Ramy, która powinna zostać odbudowana. 6 grudnia 1992 polityczne zgromadzenie około 150 tys. hinduistów przekształciło się w rozruchy, które doprowadziły do zniszczenia meczetu. Efektem były starcia wyznawców obu religii w różnych miastach Indii z ponad dwoma tysiącami ofiar śmiertelnych.

Sprawa ta do dziś wywołuje w Indiach poważne napięcia. Wyznawcy islamu chcą, by meczet Babri został odtworzony w dawnej formie.

Jak zaznacza agencja Reutera, czwartkowy wyrok zostanie niemal z pewnością zaskarżony w Sądzie Najwyższym Indii, a ostateczny werdykt może zapaść dopiero po latach.

harishvjti DEMOLITION OF BABRI MASJID
6 grudnia 1992 polityczne zgromadzenie około 150 tys. hinduistów przekształciło się w rozruchy, które doprowadziły do zniszczenia meczetu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.