Indie: Miejsce po meczecie do podziału

Indyjski sąd w Lakhnau w stanie Uttar Pradeś na północy kraju orzekł w czwartek, że teren zburzonego XVI-wiecznego meczetu w tamtejszym mieście Ajodhja zostanie podzielony między hinduistów i muzułmanów.

Jedną trzecią terenu świątynnego mają otrzymać muzułmanie, a dwie trzecie dwie różne wspólnoty hinduistyczne. Sąd zezwolił również, by na spornym obszarze pozostały hinduistyczne posągi. Zdaniem obserwatorów, wyrok ma charakter kompromisowy.

W przekonaniu wyznawców hinduizmu meczet Babri w Ajodhji stoi w miejscu dawnej świątyni ich boga Ramy, która powinna zostać odbudowana. 6 grudnia 1992 polityczne zgromadzenie około 150 tys. hinduistów przekształciło się w rozruchy, które doprowadziły do zniszczenia meczetu. Efektem były starcia wyznawców obu religii w różnych miastach Indii z ponad dwoma tysiącami ofiar śmiertelnych.

Sprawa ta do dziś wywołuje w Indiach poważne napięcia. Wyznawcy islamu chcą, by meczet Babri został odtworzony w dawnej formie.

Jak zaznacza agencja Reutera, czwartkowy wyrok zostanie niemal z pewnością zaskarżony w Sądzie Najwyższym Indii, a ostateczny werdykt może zapaść dopiero po latach.

harishvjti DEMOLITION OF BABRI MASJID
6 grudnia 1992 polityczne zgromadzenie około 150 tys. hinduistów przekształciło się w rozruchy, które doprowadziły do zniszczenia meczetu.

«« | « | 1 | » | »»