Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów wybrała nowe władze - poinformowała PAP w poniedziałek sekretarz Rady Agata Nalborczyk.
Ze strony katolickiej współprzewodniczącym Rady został ks. Adam Wąs, członek Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi przy Radzie ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski i wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; ze strony muzułmańskiej - Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku.
Sekretarzem Rady ponownie została Nalborczyk, zaś skarbnikiem - przewodnicząca Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku Halina Szahidewicz. Członkiem Zarządu został ks. Stanisław Grodź.
Jak poinformowała Nalborczyk, podczas Walnego Zgromadzenia Rady podjęto uchwałę o nadaniu tytułu "Człowieka Dialogu" za 2010 r. Halinie Szahidewicz w uznaniu jej "wielkich zasług dla dialogu chrześcijańsko- muzułmańskiego".
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała w 1998 roku; prowadzi działalność na rzecz wzajemnego poznania historii, religii i tradycji katolicyzmu i islamu, a także na rzecz dialogu między tymi religiami. Od 10 lat z jej inicjatywy 26 stycznia odbywa się Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Rada współorganizuje go wraz z Komitetem ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi przy Radzie ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?