Papież modli się za ofiary zamachu terrorystycznego w Bagdadzie. Prosi też Boga, by żadna przemoc nie zdołała osłabić dążenia do pojednania i pokoju w Iraku – czytamy w watykańskim telegramie kondolencyjnym. W wyniku eksplozji na targu al-Wuhailat w Bagdadzie zginęło 35 osób, a ponad 60 zostało rannych.
Do zamachu przyznało się tak zwane Państwo Islamskie. Władzom udało się udaremnić drugi zamach, do którego miało dojść w szpitalu w Kerbali.
Jak mówi Radiu Watykańskiemu patriarcha Kościoła chaldejskiego, są to spory między szyitami i sunnitami. Podkreśla on, że niedawna wizyta Papieża Franciszka zdołała doprowadzić do pewnej zmiany mentalności w społeczeństwie. Więcej jest poszanowania dla różnorodności. Brakuje jednak zmian w polityce. Potrzebujemy klasy politycznej, która odznacza się odpowiedzialnością, ma wizję państwa obywatelskiego, chce służyć społeczeństwu, a nie je okradać – mówi kard. Louis Sako, komentując zamach w Bagdadzie.
„Była to prawdziwa rzeź i to w przeddzień muzułmańskiego święta ofiarowania. Jest to tragiczne wydarzenie, ale nie dzieje się po raz pierwszy. Nie trzeba nawet mówić, że to członkowie Państwa Islamskiego – mówi papieskiej rozgłośni kard. Sako. – Jest zamęt, nie ma stabilizacji w naszym kraju. Tu nie chodzi jedynie o problem polityczny, ale moralny. Korupcja, morderstwa, wszystko to są przejawy demoralizacji. Trzeba powrócić do moralności, do podstawowych ludzkich wartości. Dokąd zmierza ten kraj, skoro zamachowiec chciał wejść z ładunkiem wybuchowym nawet do szpitala. Bardzo nas to zasmuca. Bogu dzięki tym razem zamachy nie są wymierzone w chrześcijan, są to wewnętrzne spory muzułmanów, między szyitami i sunnitami. Walczą o władzę i pieniądze, dlatego moralność się dla nich nie liczy.“
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.