Wezwanie do "odpolitycznienia" islamu

Muzułmański duchowny, który stoi na czele grupy popierającej budowę meczetu w pobliżu miejsca zamachów z 11 września w Nowym Jorku, Feisal Abdul Rauf, wezwał amerykańskich muzułmanów, by pomogli "odpolitycznić" tę religię.

Rauf, który w sobotę wieczorem czasu miejscowego rozpoczął w Detroit serię wystąpień w różnych częściach Stanów Zjednoczonych, przekonywał, że spotkania te mają inspirować do "wzajemnego zrozumienie pomiędzy wyznaniami". W Detroit żyje najwięcej muzułmanów w całej Ameryce Północnej.

Imam powiedział około 400 zebranym w centrum kultury islamskiej, że ostra reakcja przeciwko muzułmanom, jaką w USA wzbudziły plany budowy meczetu w Nowym Jorku była "wywołana mieszaniną ras, religii i polityki w USA". Dodał też, że amerykańscy muzułmanie muszą odegrać większą rolę w kształtowaniu relacji USA ze światem islamskim.

Przeciwko budowie meczetu, który miałby powstać 200 metrów od Strefy Zero wypowiada się - według sondażu opublikowanego we wrześniu 2010 przez "Washington Post" - 63-68 procent Amerykanów.

Meczet ma być częścią większego ośrodka islamskiego, w którym zaprojektowano też świeckie instytucje, jak basen i salę widowiskową. Sponsorem projektu jest grono działaczy muzułmańskich współpracujące z duchownymi chrześcijańskimi i żydowskimi w ekumenicznej grupie pod nazwą Cordoba Initiative.

Rauf, który propaguje dialog i tolerancję religijną, nie chce zgodzić się na przeniesienie meczetu w inne miejsce.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.