Rząd turecki zamienił kolejną cerkiew prawosławną na meczet, który został otwarty w Wigilię Bożego Narodzenia po pracach renowacyjnych.
Po przekształceniu 56 lat temu w muzeum i po pracach konserwatorskich podjętych przez Generalną Dyrekcję Zabytków, grecki kościół prawosławny Hagia Sophia w Andrinopolu, obecnie Edirne, leżącym w pobliżu granicy z Grecją i Bułgarią, został otwarty jako meczet (Cami-i Şerifi) i będzie od tej pory służył muzułmanom.
To już trzeci kościół Hagia Sophia, który został przekształcony w ten sposób. Tak było wcześniej w przypadku kościołów Hagia Sophia w Trebizondzie i Konstantynopolu, a także historycznego klasztoru Najświętszego Zbawiciela w Chora, również w Konstantynopolu. W inauguracji wziął udział Ali Erbaş, Minister Spraw Religijnych Turcji, bliski współpracownik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana.
Po odmówieniu modlitwy Ali Erbaş przeciął symboliczną taśmę i przystąpił do otwierania budynku. „Meczet ponownie będzie służył społeczeństwu po 56 latach. Niech Wszechmogący Allah wysłucha modlitw naszych minaretów. Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy współpracowali przy odbudowie” – stwierdził Ali Erbaş na portalach społecznościowych.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…