Sekty coraz aktywniejsze

Na terenie Katowic i w okolicach działa ok. 50-60 różnego rodzaju sekt - religijnych, ekonomicznych i pseudoterapeutycznych, wzrasta też zainteresowanie okultyzmem i tzw. ideologią New Age.

Informuje o tym Śląskie Centrum Informacji o Sektach „KANA” w raporcie za 2010 rok. Po poradę dotyczącą zagrożenia psychomanipulacją i werbunkiem sekt zgłasza się coraz więcej osób - alarmuje koordynator Centrum, Dariusz Pietrek.

W 2010 roku Śląskie Centrum Informacji o Sektach udzieliło 327 konsultacji telefonicznych na temat sekt i innych zjawisk o charakterze destrukcyjnym - to znacznie więcej niż w roku poprzednim, gdy placówka starała się pomóc w 248 przypadkach oddziaływania sekt.

Z kolei ilość konsultacji indywidualnych w 2010 r. udzielonych w Katowicach i Chorzowie wyniosła 298, o 62 więcej niż w roku 2009.

Centrum prowadzi też ewidencję przypadków przyjmowanych pocztą tradycyjną i elektroniczną - było to ponad 300 zgłoszeń aktywności sekt.

Jak informuje w raporcie koordynator „KANY” Dariusz Pietrek, charakter problemów zgłaszanych w trakcie spotkań indywidualnych dotyczył głównie oddziaływania danej sekty na członka rodziny lub osobę znajomą. Pojawiały się także prośby o poradę dotyczącą sytuacji osobistej, w jakiej znalazła się osoba będąca pod wpływem działania sekty, a także prośba o ogólną informację na temat danego ruchu religijnego. Do Centrum coraz częściej też zgłaszają się osoby prowadzące badania naukowe na temat sekt działających w Polsce.

„Szacujemy na podstawie zgłoszeń, że na terenie okręgu katowickiego działa ok. 50-60 różnego rodzaju sekt - religijnych, ekonomicznych, terapeutycznych i edukacyjnych. Następuje wzrost zainteresowania okultyzmem, a także tzw. ideologią New Age” - informuje w raporcie Dariusz Pietrek.

Pietrek od kilku lat za najgroźniejszą sektę w Polsce uważa Bractwo Zakonne Himawanti, założone przez Ryszarda Matuszewskiego ps. „Mohan”, który kilkakrotnie odsiadywał karę więzienia m.in. za napady na byłych członków Bractwa i grożenie im śmiercią, a wcześniej także za groźby zamachów bombowych na obiekty sakralne. Bractwo działa w formie lokalnych stowarzyszeń i klubów psychotronicznych. Obecnie większość adresów kontaktowych organizacji prowadzi do Gliwic. Wnioski o wpis Bractwa do rejestru związków wyznaniowych MSWiA były trzykrotnie odrzucane.

Himawanti i jej siostrzana organizacja Stowarzyszenie Macierz pod pozorem promowania filozofii wschodnich i wegetarianizmu rozpoczęły werbunek na portalach społecznościowych, posiadają profile m.in. na Facebooku. W sieci działają też pod kilkoma innymi nazwami, jak Antyklerykalny Ruch Społeczny, Ogólnopolski Komitet Obrony przed Pedofilami i Himalaya Sangha Thirta.

Jak informuje Śląskie Centrum Informacji o Sektach, członkowie Himawanti przedstawiają się jako terapeuci zajmujący się „ofiarami księży pedofilii i zakonnic pedofilek”. Oferowana przez nich "terapia" ma być oparta o jogę, podczas gdy jest to w istocie werbunek do tej sekty - alarmuje Pietrek, informując jednocześnie o konieczności dokładnego sprawdzenia kwalifikacji zawodowych takich osób w przypadku otrzymania propozycji skorzystania z podejrzanych usług terapeutycznych.

Himawanti od lat dezawuuje działalność Dariusza Pietrka i innych centrów informacji o sektach, publikując w internecie oskarżenia o pedofilię, napady czy działalność w grupach przestępczych. O ponowieniu ataków przez sektę informowała niedawno "Rzeczpospolita".

Śląskie Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych „KANA” w Katowicach istnieje od 1995 roku. Placówka specjalizuje się w pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej dotyczącej zagrożeń ze strony sekt religijnych czy ekonomicznych. Prowadzi także zajęcia z profilaktyki uzależnień oraz działalność edukacyjną na temat zagrożeń psychomanipulacyjnych.

Zajęcia profilaktyczne mają na celu przekazanie podstawowych informacji dotyczących sekt destrukcyjnych oraz nabycie praktycznych umiejętności obrony przed tzw. zwerbowaniem a także przekazanie wiedzy pozwalającej dokonywać diagnozy i obrony przed technikami wpływu społecznego. W roku 2009 przeprowadzono ok. 400 takich szkoleń. Dotyczyły one m.in. ruchów New Age, satanizmu i praktyk okultystycznych oraz medycyny niekonwencjonalnej.

Placówka prowadzi też od wielu lat praktyki zamiejscowe dla studentów Kolegium Nauczycielskiego w Bytomiu, zwłaszcza dla studentów kierunku resocjalizacji i pedagogiki specjalnej.

Organizowane są ponadto liczne spotkania w ramach rekolekcji wielkopostnych oraz z młodzieżą przystępującą do sakramentu bierzmowania.

Katowicka placówka współtworzy także audycje o zagrożeniach duchowych, emitowane na antenie górnośląskich rozgłośni: Radia eM, Radia Piekary i Radia Katowice.

Oficjalna strona Śląskiego Centrum Informacji o Sektach: www.sekty.cal.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg