Arcybiskup koadiutor wziął udział w spotkaniu z okazji żydowskiego święta Chanuki, zorganizowanym 20 grudnia w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
Arcybiskup zwrócił się z życzeniami do obecnych przedstawicieli gminy żydowskiej. - Chciałbym życzyć, abyście strzegli w sobie wewnętrznego światła, które dla wierzących jest od Boga, a więc tego, który jest światłością i ogniem gorejącym. Dla niewierzących to światło pochodzi z przekonania o ważności wartości, dla których warto żyć – powiedział, podkreślając, że właśnie to wewnętrzne światło pomaga być dobrymi, szlachetnymi i przejrzystymi ludźmi.
- Nie dajmy sobie wmówić, że to światło jest jak jakiś przedmiot ze sklepu ze starociami, których nikt już nie chce – zaapelował. Zachęcił także do dzielenia się tym światłem z innymi. Przypomniał, że „nawet milion zgasłych świec chanukowych nie zapali jednej, ale wystarczy jedna, aby zapalić wiele”. Życzył odwagi w otwieraniu się na drugiego człowieka. - Ten, kto rozświetli jedno życie, rozświetli cały świat. Ten, kto zgasi jedno życie, zgasi wszystko – powiedział, parafrazując znane zdanie z Talmudu.
Abp Galbas poprosił także o modlitwę za Ukrainę, zmagającą się z dramatem wojny. – Od kilku tygodni za naszą wschodnią granicą wyłączają elektryczność. Mieszkańcy muszą zmierzyć się z ciemnością, bo dostawy prądu są ograniczane, ale nikt nie zabierze im światła, które jest w nich, a które jaśnieje w ich męstwie, odwadze i nadziei – zaznaczył. - Pomódlmy się za nich, aby jak najszybciej także udziałem narodu ukraińskiego stały się słowa proroka Izajasza, „naród kroczący w ciemności ujrzał światło wielkie” (Iz 9,1). Oby jak najszybciej to proroctwo stało się także udziałem Ukrainy.
W spotkaniu wzięli udział m.in. bp Marian Niemiec, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, bp senior Henryk Rother-Sacewicz z Kościoła Chrystusowego, ks. Adam Malina - prezes Synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Włodzimierz Kac - przewodniczący Gminy Żydowskiej, wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, ks. Adam Palion - przewodniczący komisji ds. ekumenizmu archidiecezji katowickiej.
Uczestnicy oprócz uroczystego obrzędu zapalenia świec chanukowych mieli okazję wysłuchać dyskusji o świętowaniu w religiach monoteistycznych oraz wykładu przybliżającego tradycję i znaczenie święta Chanuka. Wydarzenie uświetnił występ zespołu Jarmuła Band z Krakowa.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.