Z okazji Uroczystości Zwiastowania Pańskiego 25 marca odbędzie się modlitewne spotkanie chrześcijan i muzułmanów pod hasłem "Maryja znakiem nadziei i pokoju". Będzie mu przewodniczył przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi bp Henryk Ciereszko.
W tym roku w modlitwę włączą się także przedstawiciele Kościoła prawosławnego - poinformowało w czwartek PAP biuro prasowe Episkopatu.
W programie wspólnej modlitwy przewidziane są pozdrowienia przedstawicieli chrześcijan i muzułmanów, odczytanie Ewangelii o Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Pannie i tekstów Koranu odnoszących się do Zwiastowania. Odśpiewany będzie też we fragmentach "Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny". Następnie wygłoszone zostaną przesłania przez duchownych katolickich i prawosławnych i ze strony muzułmanów. Na zakończenie odmówione zostaną przez przedstawicieli katolików, prawosławnych i muzułmanów modlitwy zawierzenia, ze szczególnym akcentem wołania o pokój na Ukrainie i świecie.
Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do corocznych obchodów tego święta w Libanie, które odbywa się pod hasłem "Razem wokół Maryi, naszej Pani". Od 2009 r. gromadzi ono katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów.
Libański rząd 18 lutego 2010 r. zatwierdził przypadającą 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego jako święto narodowe.
Międzyreligijna formuła jego obchodów ma poparcie Stolicy Apostolskiej.
20 lutego 2010 r. premier Libanu odwiedził papieża Benedykta XVI, który pozytywnie ocenił wspólne modlitwy i decyzję rządu libańskiego. Od tamtego czasu uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy.
W Polsce pierwsza wspólna modlitwa chrześcijan i muzułmanów w Dzień Zwiastowania odbyła się w 2019 r. w Warszawie. W roku 2020 z powodu pandemii nie było możliwe spotkanie, a w roku 2021 odbyło się w formie online. W jego organizację zaangażowani są członkowie Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski i członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
W tym roku spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube:
Autor: Magdalena Gronek/PAP
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?