Potępili "religijną i etniczną nietolerancję"

Grupa 700 imamów i kaznodziejów z Burkina Faso, potępiła w poniedziałek "religijną i etniczną nietolerancję" po wezwaniach, jakie się pojawiły w mediach społecznościowych do zabijania Fulanów, którzy są muzułmanami.

Moussa Kouanda, przewodniczący Federacji Islamskiej Associations of Burkina (FAIB), określił rozpowszechnianie tego typu treści jako „zgubne i autodestrukcyjne", mogące być "źródłem niezwykle brutalnych konfrontacji” w społeczeństwie, od lat już nękanym przemocą, przez działania bojówek islamistycznych powiązanych z tzw. Państwem Islamskim i Al Kaidą.

„Jak w tych warunkach zjednoczyć kraj w obliczu przeciwności? Jak odbudować jedność aby dać szansę na przetrwanie narodowi, który przeżywa jedne z najciemniejszych dni w swojej historii” - pytał przewodniczący FAIB, wzywając do pracy na rzecz „promowania pojednania narodowego i przywrócenia spójności społecznej”.

Oświadczenie pojawiło się po wezwaniach do nienawiści i zabijania Fulanów w Burkina Faso, których porównywano do uzbrojonych grup dżihadystycznych, nękających kraj od 2015 roku, a których członkowie pochodzą ze społeczności Fulani.

W sieciach społecznościowych, pojawiają się wezwania, budzące obawy przed wybuchem wojny domowej.

Rząd zapowiada „działać zdecydowanie i stanowczo, zanim wydarzy się coś nieodwracalnego" wobec pojawiających się w sieci „bezpośrednich nawoływań masowych mordów, czystek etnicznych i buntu”.

W Burkina Faso, gdzie społeczność muzułmańska stanowi większość, coraz częściej dochodzi do śmiertelnych ataków przypisywanych zbrojnym grupom dżihadystycznym.

Christopher Roy Fulani Art and Life
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg