Byli rebelianci łączą siły w celu zwalczania grup dżihadystycznych

Narodowy Ruch Wyzwolenia Azawadu (MNLA) to jedna z głównych grup zbrojnych działających w północnym Mali.

Ostatnio, na spotkaniu w Kidal na północy kraju, grupa potwierdziła swoje zobowiązanie do połączenia grup zbrojnych byłych rebeliantów, którzy w 2015 roku podpisali porozumienie pokojowe z Bamako.

Pierwszym krokiem było spotkanie koalicji ruchów Azawadu (CMA - Coalition des Mouvements de l’Azawad), na początku lipca.

W skład CMA wchodzą Mouvement National pour la Libération de l'Azawad (MNLA), Haut Conseil pour l'Unité de l'Azawad (HCUA), oraz część Mouvement Arabe de l'Azawad (MAA-CMA).

CMA jest pozornie zjednoczona wokół wcześniej proniepodległościowych ruchów w północnym Mali, ale w rzeczywistości jest bardziej organizacją parasolową, która nie reprezentuje jednej zunifikowanej ideologii.

Obecny ruch ma na celu fuzję w jedną jednostkę o wspólnym celu politycznym. Ma to dodać dodatkowej siły zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa, gdzie ludzie narażeni są na działania grup ekstremistycznych.

Kongres MNLA miał miejsce zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przez władze malijskie włączenia 26 000 byłych rebeliantów do armii narodowej.

africanews Dozens of Malian rebel groups merge to counter jihadist groups
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg