W poniedziałek 26 września rano na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie wybuchły starcia między Palestyńczykami a izraelską policją. Izraelskie media podały, że młodzi ludzie zabarykadowali się w nocy w meczecie Al-Aksa i rzucali kamieniami i petardami w przybywających żydowskich wiernych.
Żydowski Nowy Rok, Rosz ha-Szana 5783, rozpoczął się poprzedniego wieczoru, a izraelskie siły bezpieczeństwa oczekiwały incydentów po ostrzeżeniach z ostatnich kilku dni.
Pomimo zamieszek, wizyty grup żydowskich na Wzgórzu Świątynnym, islamskim sanktuarium, na którym wcześniej stała żydowska świątynia, będą kontynuowane jak zwykle, podała policja. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na teren obiektu mogą wejść grupy żydowskich odwiedzających w towarzystwie policji, ale nie wolno im się modlić.
Izraelskie media doniosły, że starcia na Starym Mieście w Jerozolimie były mniej dotkliwe, niż się spodziewano po apelach radykalnych grup muzułmańskich w ostatnich dniach. Młodzież palestyńską wzywano do stosowania przemocy, w szczególności za pośrednictwem mediów społecznościowych.
W niedzielny wieczór dziesiątki tysięcy Żydów zgromadziło się na dziedzińcu przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie na modlitwę z okazji rozpoczęcia obchodów żydowskiego Nowego Roku. Jest to mur drugiej świątyni zniszczonej przez Rzymian w 70 roku.
Żydzi świętują początek roku w pierwszym dniu tiszri, siódmego miesiąca kalendarza żydowskiego. Wypada to zawsze we wrześniu lub w pierwszej połowie października. Święto nazywane jest po hebrajsku Rosz ha-Szana. Upamiętnia boski akt stworzenia świata i przypomina o sądzie Bożym. Rozpoczyna dziesięciodniowy okres przygotowania do największego święta żydowskiego, jakim jest Jom Kippur (Dzień Pojednania). W tym okresie każdy Żyd dokonuje bilansu swojego życia. Uświadamia sobie swoje grzechy, naprawia błędy oraz szuka przebaczenia u ludzi, którym wyrządził jakąś krzywdę. Zgodnie z kalendarzem żydowskim rok 2022 rozpoczyna się w 5783 roku po stworzeniu świata. Ponieważ data jest obliczana zgodnie z rytmem księżyca, jest to święto ruchome. W 2022 roku noworoczne uroczystości rozpoczęły się wieczorem w przeddzień 26 września. Do najważniejszych zwyczajów Rosz ha-Szany jest gra na trąbie szofar, której dźwięk wzywa wiernych do duchowego przebudzenia i pokuty, obfite domowe posiłki z dużą ilością słodkich potraw oraz składanie prywatnych ślubów na następny rok.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...