Biskupi Europy o dialogu z islamem

W dniach 31 maja – 2 czerwca odbędzie się w Turynie II Spotkanie Biskupów i Delegatów Konferencji Biskupich odpowiedzialnych za dialog z islamem w Europie. Organizuje je Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Wśród poruszonych tematów znajdzie się wzrost islamofobii we wspólnotach chrześcijańskich i społeczeństwach, a także sposób, w jaki wyznawcy islam odnajdują się w ramach prawnych, które w różnych państwach Europy odmiennie kształtują relacje między państwem i religiami – poinformował KAI rzecznik CCEE, Thierry Bonaventura.

O stosunkach Kościół-państwo-islam w Europie mówić będzie prof. Alessandro Ferrari z uniwersytetu w Mediolanie. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauran przedstawi stan dialogu katolicko-muzułmańskiego na naszym kontynencie, zaś arcybiskup Tunisu, Maroun Lahham omówi relacje chrześcijańsko-muzułmańskie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Odbędzie się dyskusja okrągłego stołu nt. zadań duszpasterskich w dziedzinie edukacji (szkoły, uniwersytety, wychowanie religijne itp.), a także dla kapelanii wojskowych, więziennych, uniwersyteckich i szpitalnych, w związku z obecnością islamu, jego kultury, kształceniem imamów itp.

Niemiecki jezuita, o. Christian Troll zastanawiać się będzie nad dostrzeganym w chrześcijańskiej kulturze i „współczesnych społeczeństwach jako całości” lękiem przed islamem. Przedstawiona będzie sytuacja w tym względzie we Francji, w Szwajcarii i Bośni.

Uczestnicy spotkania odprawią także Mszę św. w katedrze turyńskiej.

«« | « | 1 | » | »»
 • xs
  10.05.2011 22:29
  nasi bracia zarzynani za wiarę też są z pewnością islamofobami. Drodzy Księża Biskupi - odwagi!!!
 • Teresa
  10.05.2011 23:31
  Super Emigrancie!
  Ta sama myśl przyszła mi do głowy, kiedy czytałam powyższy tekst. O ile się orientuję, o fobiach mówi się wówczas, gdy ktoś lub coś wywołuje irracjonalny lęk (nie mylić ze strachem), a niestety 'islamofobia' nie jest całkiem bezpodstawna.
 • gulaj
  10.05.2011 23:38
  Użalanie się nad wyznawcami Islamu? Oni nas uważają za niewiernych ich motto niewiernego nawrócić albo zabić. Co za podjęcie tematu zamiast omówić sprawę prześladowań chrześcijan przez islamistów.

  Moje osobiste zdanie - islam to utopia.
 • emigrant
  11.05.2011 22:21
  wolalbym tego nie pisac ale niestety wydaje mi sie ze niektorzy nasi pasterze to tchorze i wilki w owczych skorach bardziej dbajace o poprawnosc i dobre swoje imie w mediach niz o swoje owce ktore maja bronic nawet za cene swojego zycia; odpowiedza za to przed Tym, ktorego przysiegali nasladowac
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.