Podpisana kilka dni temu przez Papieża Franciszka i wielkiego imama Al-Ahzar daje nowy impuls do dialogu międzyreligijnego.
Według bp. Giorgio Bertina deklaracja podpisana kilka dni temu przez Papieża Franciszka i wielkiego imama Al-Ahzar daje nowy impuls do dialogu międzyreligijnego oraz do budowy pokojowego współistnienia między narodami. Uważa on, że należy pracować wspólnie, aby dokument ten nie stał się „martwą literą”.
O. Giorgio Bertin, franciszkanin, od 18 lat jest biskupem diecezji Dżibuti oraz od 28 lat administratorem apostolskim w Mogadiszu, w Somalii. W pierwszym z tych krajów liczącym 900 tys. mieszkańców, 96 % stanowią muzułmanie sunnici. Katolików jest około 5 tysięcy. Prawie wszyscy z nich są cudzoziemcami. Kraj cieszy się w ostatnich dziesięcioleciach stabilnością polityczną oraz pokojowym współistnieniem ludzi różnych religii. Odmienna jest sytuacja w Somalii, gdzie od wielu lat trwa wojna domowa. Kraj jest głęboko zraniony powtarzającymi się wciąż aktami przemocy i terroru ze strony bojówek Al Shabaab (grupy powiązanej z Al-Kaidą).
Biskup podjął się rozpowszechnienia dokumentu o braterstwie na wielu poziomach. W Dżibuti jest to zadanie łatwiejsze, gdyż władze wydają się bardzo otwarte. Bp Bertin jest założycielem stowarzyszenia międzyreligijnego, które jako cel działalności przyjęło umacnianie braterstwa pomiędzy ludźmi. Dokument zostanie przekazany wszystkim jego członkom i będzie przez nich studiowany. Deklaracja dotrze także do 3,5 tys. uczniów uczęszczających do 12 szkół katolickich. Większość z nich stanowią muzułmanie. Z treścią zapoznają się także pracownicy oraz wolontariusze miejscowej Caritas, a także współpracujący z nią członkowie charytatywnych organizacji muzułmańskich.
W Somalii, że względu na skomplikowaną sytuację, w niektórych rejonach bardzo napiętą, dokument dotrze poprzez pracowników instytucji dobroczynnych, zarówno islamskich, jak i Caritas, którzy trudzą się w realizacji różnych projektów pomocowych.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?