Podczas specjalnego, radiowego koncertu, usłyszeć będzie można utwory inspirowane biblijnymi psalmami. Muzykę skomponowali m.in. Piotr Rubik, czy Golec uOrkiestra.
Polskie Radio oraz Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zapraszają na wyjątkowy koncert ,,Psalmy Pokoju i Pojednania’’, który odbędzie się 17 stycznia o godz. 20.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Na scenie będzie można usłyszeć światowej sławy kantorów żydowskich – Shulema i Yaakova Lemmerów przy akompaniamencie pianisty Menacha Bristowskiego. Wystąpią także m.in. Małgorzata Markiewicz, Halina Mlynkova, Grzegorz Wilk i Golec uOrkiestra. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR, kultywując pamięć o heroicznej postawie bestialsko zamordowanej za pomoc Żydom rodziny Ulmów, w swoich działaniach upomina się o szacunek dla drugiego człowieka, pojednanie i pokój. By móc szerzej rozpropagować te uniwersalne wartości Fundacja zainicjowała koncert „Psalmy Pokoju i Pojednania”, organizowany wspólnie z Polskim Radiem, którego celem jest uhonorowanie sprawiedliwych i ocalonych.
Data koncertu wynika z faktu, że 17 stycznia obchodzony będzie w Polsce XXVII Dzień Judaizmu, który stwarza wyjątkową okazję do podkreślenia, jak ważną kwestią jest budowanie relacji polsko-żydowskich w nawiązaniu do wspólnej historii obu narodów.
Program będzie się składał z części polskiej i żydowskiej. Poza światowej sławy kantorami żydowskimi podczas koncertu usłyszeć będzie można utwory Michała Zabłockiego, Zbigniewa Książka i Jerzego Łysińskiego, którzy napisali teksty inspirowane psalmami biblijnymi. Muzykę skomponowali: Bartek Gliniak, Piotr Rubik, Golec uOrkiestra oraz Michał Jurkiewicz.
„Psalmy Pokoju i Pojednania’’ wykonają: Golec uOrkiestra, Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Halina Mlynkova, Ricky Lion, Grzegorz Wilk, Marcin Sójka z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, pod kierownictwem Janusza Wierzgacza i Michała Jurkiewicza.
Koncert poprowadzą: Magdalena Wolińska-Riedi i Symcha Keller
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…