Katolicy i muzułmanie o wspólnych wartościach

Kwestia znaczenia wartości wspólnych dla chrześcijan i muzułmanów w edukacji - to temat rozmów Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego z przedstawicielami Królewskiego Instytutu Studiów Międzyreligijnych ze stolicy Jordanii, Ammanu.

Odbyły się one w Rzymie w dniach 18 i 19 maja, a na czele obydwu delegacji stanęli, przewodniczący watykańskiej dykasterii, kard. Jean-Louis Tauran oraz dyrektor jordańskiego instytutu, prof. Kamel Abu Jaber. O kolokwium poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie ze spotkania zaznaczono, że wśród wartości humanistycznych wspólnie wyznawanych przez chrześcijan i muzułmanów znajduje się przekonanie o świętości życia ludzkiego, o ludzkiej godności i wypływających stąd niezbywalnych praw. Jeśli idzie o wartości religijne – niektóre z nich są wspólne dla obydwu religii, inne zaś są dla nich specyficzne. Dlatego ważne jest wskazanie zarówno podobieństw jak i określenie różnic. „Poszanowanie różnic jest bowiem ważnym warunkiem autentycznego dialogu” – czytamy w dokumencie.

Uczestnicy rzymskiego spotkania przestrzegają przed formowaniem w procesie edukacyjnym osobowości antagonistycznych czy konfliktowych, zwracając uwagę na potrzebę z jednej strony dobrego zakorzenienia młodzieży w ich własnej tożsamości religijnej, a z drugiej -osobowości otwartych na inne tożsamości. Zaznaczają, że uprzywilejowanym miejscem wspólnej edukacji są szkoły różnych szczebli, gdzie dzieci i młodzież zarówno chrześcijańska jak i muzułmańska razem zdobywa wiedzę. Doświadczenie takie należy szczególnie cenić, także dlatego, że stwarza ono okazję do nawiązania silnych i trwałych przyjaźni.

Obydwie strony uzgodniły, że kolejne spotkanie tego gremium odbędzie się w okresie dwóch lat. Kolokwium poprzedzi spotkanie przygotowawcze.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.